logo fardad tajhiz

سنسور آر وی جی (RVG) ابزاری نوین برای تصویربرداری دیجیتال از دندان است. این تکنولوژی بهترین جایگزین رادیوگرافی (پرتونگاری) محسوب می‌شود. دندانپزشکان با کمک این وسیله پیشرفته می‌توانند تصویری با وضوح بالا از دندان مراجعان خود تهیه نمایند. همچنین برخلاف شیوه‌های سنتی تصویربرداری از دندان، آر وی جی از اشعه‌ای با انرژی پایین استفاده می‌کند که هیچ ضرری برای بیمار ندارد. سنسور آر وی جی یکی از مهم‌ترین ابزارهای دندانپزشکی دیجیتال است که هم در تشخیص و هم در درمان نقشی بسیار مهم ایفا می‌کند. در این مقاله به مهم‌ترین کاربردهای سنسور آر وی جی دندانپزشکی پرداخته‌ایم.

کاربرد سنسور آر وی جی در تشخیص دندانپزشکی

آر وی جی (RVG) مخفف رادیوویزیوگرافی (Radio Visio Graphy) است و به عنوان جایگزینی برای رادیوگرافی اشعه ایکس (پرتوگرافی) در دندانپزشکی استفاده می‌شود. این روش جدید تصویربرداری دندان نیاز به فیلم رادیوگرافی و فرایند ظهور و ثبوت را از میان برداشته است. سنسورهای آر وی جی بسیار کوچک هستند و کار با آنها نیز بسیار آسان است. بنابراین دندانپزشکان و دستیاران آنها به راحتی می‌توانند از این ابزار کاربردی در مطب خود استفاده نمایند. استفاده از سنسور آر وی جی یکی از دقیق‌ترین و سریع‌ترین راه‌های تشخیص دندانپزشکی است.

آر وی جی (RVG) مخفف رادیوویزیوگرافی (Radio Visio Graphy) استآر وی جی (RVG) مخفف رادیوویزیوگرافی (Radio Visio Graphy) است[/caption]

بسیاری از مشکلات دندان نظیر انواع پوسیدگی، آبسه، ترک‌های عمیق، بافت‌های آسیب‌دیده و عفونت‌ها در این روش قابل تشخیص هستند. آر وی جی تصویری واضح از دندان‌ها و ریشه دندان‌ها به دندانپزشکان می‌دهد. نتایج حاصل از کاربرد آر وی جی، دقت تشخیص دندانپزشکان را افزایش می‌دهد و فرایند تشخیص را بسیار سریع‌تر از پیش می‌کند. همچنین در این روش، دندانپزشکان می‌توانند در مراحل مختلف درمان از دندان بیمار تصویربرداری کنند و به سرعت نتایج را بررسی نمایند. قابلیت ذخیره‌سازی فوری و نگهداری اطلاعات بیماران نیز دلیل دیگری است که به کار گیری سنسورهای آر وی جی را هم برای دندانپزشکان و هم برای بیماران بسیار محبوب کرده است.

مزایای استفاده از سنسور آر وی جی  (RVG)

استفاده از سنسورهای آر وی جی به دلیل استفاده نکردن آنها از پرتوهای مضر، گامی بلند برای مراقبت از سلامت بیماران، دندانپزشکان و دستیاران آنها است. علاوه بر این، سنسور آر وی جی دندانپزشکان را قادر می‌سازد تا در سریع‌ترین زمان ممکن تصویری دقیق و واضح از دندان مراجعان خود تهیه کنند.

آر وی جی تصویری واضح از دندان‌ها و ریشه دندان‌ها به دندانپزشکان می‌دهد. آر وی جی تصویری واضح از دندان‌ها و ریشه دندان‌ها به دندانپزشکان می‌دهد.[/caption]

نرم‌افزارهای آر وی جی نیز امکانات بسیار گسترده‌ای در اختیار دندانپزشکان قرار می‌دهند تا با زوم کردن یا تغییر کنتراست بتوانند تصویری با جزئیات بسیار زیاد در اختیار داشته باشند. این تصاویر باکیفیت نقش مؤثری در پیشبرد فرایند درمان دارند و راهنمای اصلی دندانپزشکان برای درمان هستند.

به طور کلی، مزیت‌های به کار گیری سنسور آر وی جی در دندانپزشکی عبارت است از:

قابلیت تصویربرداری سریع در هر مرحله از درمان

امکان بزرگنمایی تصویر به منظور مشاهده بهتر آن

اندازه‌گیری ابعاد و زوایای مختلف از روی تصویر

امکان تشخیص دقیق انواع پوسیدگی‌ها و عارضه‌های دندان

ویرایش تصاویر دندان‌ها بدون کاهش کیفیت

امکان ذخیره عکس‌ها در فرمت‌های گوناگون

بررسی و اندازه‌گیری کانال‌ها از روی تصویر

امکان رنگ‌آمیزی و سه‌بعدی‌سازی تصاویر

اعمال فیلترهای گوناگون برای واضح کردن هر چه بیشتر تصاویر

امکان چرخش و معکوس کردن تصویر

شبیه‌سازی درمان و ایمپلنت پیش از پیاده‌سازی نهایی

ساخت آسان پرونده دیجیتال برای بیماران

برای مطالعه بیشتر: مقایسه آر وی جی (RVG) با فسفر پلیت

نحوه کار سنسورهای آر وی جی

سنسورهای آر وی جی نیاز به دستگاه‌های بزرگ رادیوگرافی، تاریکخانه و داروهای ظهور و ثبوت فیلم را از بین برده‌اند. آر وی جی (RVG) از نوعی سنسور سی‌سی‌دی (CCD) یا سی‌ام‌اواس (CMOS) بهره می‌برد که داخل دهان بیمار قرار می‌گیرد. سنسور آر وی جی در واقع همان نقش فیلم را در رادیوگرافی ایفا می‌کند و با تابیده شدن اشعه، این سنسور تصویر را بلافاصله روی نمایشگر نشان می‌دهد.

آر وی جی (RVG) از نوعی سنسور سی‌سی‌دی (CCD) یا سی‌ام‌اواس (CMOS) بهره می‌برد آر وی جی (RVG) از نوعی سنسور سی‌سی‌دی (CCD) یا سی‌ام‌اواس (CMOS) بهره می‌برد

این تصویر به صورت خودکار در سیستم دندانپزشک ذخیره می‌شود. نرم‌افزارهای ویژه‌ای نیز برای ویرایش تصاویر گرفته شده با آر وی جی طراحی شده‌اند که کمک زیادی به دندانپزشکان برای تشخیص درست و دقیق می‌کنند. ارسال تصاویر از طریق اینترنت به جراحان یا لابراتوارها نیز در این روش امکان‌پذیر شده است و دیگر نیازی به ارسال فیزیکی تصویر دندان وجود ندارد. در سال‌های اخیر، به کار گیری همزمان آر وی جی و هوش مصنوعی سبب تشخیص‌های دقیق‌تر و پیچیده‌تر شده است.

کاربردی‌ترین سنسورهای آر وی جی

سنسور یوجوی (Youjoy) در حال حاضر بهترین آر وی جی دندانپزشکی در بازار ایران محسوب می‌شود. کیفیت بسیار بالا، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش عالی مهم‌ترین ویژگی‌های سنسورهای آر وی جی یوجوی هستند. سنسورهای یوجوی دارای تمامی استانداردهای بین‌المللی این حوزه هستند و استفاده از آنها هیچ خطری برای بیماران و دندانپزشکان ندارد. برای انتخاب سنسور دندانپزشکی آر وی جی مناسب توصیه می‌شود کاتالوگ این محصولات به طور دقیق مطالعه شوند.

سوالات متداول کاربردهای سنسور آر وی جی دندانپزشکی

مهم‌ترین دلیل استفاده از سنسورهای آر وی جی چیست؟

آر وی جی، برخلاف روش‌های سنتی تصویربرداری از دندان، از اشعه‌ای با انرژی پایین استفاده می‌کند که هیچ ضرری برای بیمار ندارد. همچنین سرعت تصویربرداری سنسورهای آر وی جی بسیار بیشتر از دیگر روش‌های عکسبرداری از دندان است و تصاویر مستقیماً وارد سیستم دندانپزشک می‌شوند و ذخیره می‌شوند.

آر وی جی چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

آر وی جی یکی از کاربردی‌ترین نوآوری‌ها در تصویربرداری دیجیتال در حوزه دندانپزشکی است. این تکنولوژی جدید، تصویربرداری بسیار سریع از دندان‌ها را با وضوحی بسیار بالا در خود مطب‌ها و کلینیک‌ها امکان‌پذیر کرده است.

آیا می‌توان از آر وی جی برای تشخیص دندانپزشکی استفاده کرد؟

بله. سنسورهای آر وی جی با ارائه تصویری با وضوح بالا از دندان مراجعان، فرایند تشخیص را بسیار دقیق‌تر و سریع‌تر از پیش کرده‌اند. تمامی پوسیدگی‌های دندان در این تصاویر قابل تشخیص هستند.

 

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها