logo fardad tajhiz

کایزن واژه‌ای ژاپنی به معنای بهبود مستمر است. اصول کایزن دربرگیرنده مجموعه‌ای از تغییرات کوچک برای رسیدن به پیشرفت‌های بزرگ است. به نظر می‌رسد که به کار گیری ابزارهای جدید دندانپزشکی نظیر اسکنر داخل دهانی، سنسور آر وی جی و لوپ دندانپزشکی نیز به طور مستقیم در راستای اهداف کایزن قرار دارند. بنابراین همگام شدن با تحولات روز می‌تواند نقشی بسیار مؤثر در بالا بردن بهره‌وری در کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی ایفا کند. در این مقاله، به کاربرد اصول کایزن در دندانپزشکی می‌پردازیم.

 

اصول کایزن در دندانپزشکی

کایزن اصطلاحی ژاپنی به معنای بهبود یا تغییر دائم برای رسیدن به نتیجه‌ای بهتر است. این اصطلاح را نخستین بار ماساکی ایمای، نظریه‌پرداز ژاپنی، در حوزه مدیریت کیفیت مطرح کرد. کایزن امروزه در تمامی حوزه‌ها از جمله دندانپزشکی کاربرد پیدا کرده است و آن را به «پیشرفت دائمی و مداوم» یا «تغییر خوب» نیز ترجمه کرده‌اند.

این اصطلاح را نخستین بار ماساکی ایمای، نظریه‌پرداز ژاپنی، در حوزه مدیریت کیفیت مطرح کرد.
این اصطلاح را نخستین بار ماساکی ایمای، نظریه‌پرداز ژاپنی، در حوزه مدیریت کیفیت مطرح کرد.

اصول کایزن بر این فلسفه استوار هستند که برای ایجاد بهبود در سازمان لازم نیست تغییراتی انفجاری و ناگهانی به وجود بیاوریم، بلکه هر گونه بهبود یا اصلاح، به شرطی که پیوسته و پایدار باشد، بهره‌وری سازمان را ارتقا خواهد داد. به عنوان نمونه، به کار گیری ابزارهای جدید دندانپزشکی نظیر لوپ، اسکنر و آروی‌جی به طور مستقیم در راستای اهداف کایزن قرار دارند. در واقع همگام شدن با تحولات روز می‌تواند نقشی بسیار مؤثر در سازماندهی ابزار دندانپزشکی ایفا کند. بسیاری از ابزارهای قدیمی و جاگیر را می‌توان از این طریق از محیط دندانپزشکی خارج کرد و مطبی مرتب‌تر داشت. اصول کایزن در دندانپزشکی عبارتند از:

 

سازماندهی مجدد ابزار استریل‌شده

محیط استریلیزاسیون یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های مطب دندانپزشکی است. این ناحیه باید جدا از سایر بخش‌ها قرار بگیرد و مدام تحت بررسی و نظارت باشد. سازماندهی مجدد این بخش نه تنها در سلامت بیماران و بهبود نتیجه کار مؤثر است، بلکه تأثیر بسیار زیادی در سلامت دندانپزشک و دستیاران او دارد. طبق اصول کایزن، بهتر است از شرّ وسایل و ابزار بلااستفاده خلاص شوید تا هم فضای بیشتری در اختیار داشته باشید و هم ریسک انتقال آلودگی و جا ماندن ابزارها از پروسه استریلیزاسیون را کم کنید.

محیط استریلیزاسیون یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های مطب دندانپزشکی است.
محیط استریلیزاسیون یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های مطب دندانپزشکی است.

نکته بسیار مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که استریل کردن ابزار به این معنی نیست که آنها برای همیشه استریل می‌مانند. اینسترومنت‌های دندانپزشکی برای استریل شدن ابتدا باید شسته شوند، سپس در اولتراسونیک ضدعفونی شوند و پس از آن، برای استریل کامل به داخل دستگاه اتوکلاو بروند. گفتنی است که ابزار استریل‌شده حتی پس از قرار گرفتن در رول پک‌ها نیز فقط برای مدت محدودی استریل می‌مانند.

معرفی ربات دندانپزشکی یومی (Yomi)

قرار دادن وسایل سر جای خود پس از استفاده

برای هر ابزار و وسیله‌ای جای معینی مشخص کنید و آنها را همیشه در جای خود نگهداری نمایید. قرار دادن وسایل دندانپزشکی روی کانترهای مطب و منتقل نکردن آنها به جای اصلی‌شان، سبب بی‌نظمی مطب و در نتیجه پایین آمدن بهره‌وری می‌شود. در این شرایط، پیدا کردن اینسترومنت‌ها، به ویژه ابزارهای کوچک‌تر، بسیار دشوار می‌شود و زمان زیادی به همین خاطر تلف خواهد شد.

برای هر ابزار و وسیله‌ای جای معینی مشخص کنید و آنها را همیشه در جای خود نگهداری نمایید.
برای هر ابزار و وسیله‌ای جای معینی مشخص کنید و آنها را همیشه در جای خود نگهداری نمایید.

برای جای دادن ابزار بهتر است از کمدهای داخل مطب استفاده کنید، ولی اگر بنا به هر دلیلی به آنها دسترسی ندارید، می‌توانید برای نظم دادن به ابزار از ترالی کشودار استفاده نمایید. تمامی اصول کایزن برای دندانپزشکان در راستای هر چه مرتب و منظم‌تر شدن مطب و بهبود فرایندهای کاری هستند.

 

لیبل زدن ابزارهای دندانپزشکی

لیبل زدن یا چسباندن کالِرکُد روی اینسترومنت‌ها، روشی ساده و آسان برای سازماندهی لوازم و ابزار دندانپزشکی در مطب‌ها و کلینیک‌ها است. در این روش، می‌توانید برای ابزار هر درمان یک رنگ خاص را در نظر بگیرید و با استفاده از رینگ ابزار آنها را نشانه‌گذاری کنید. همچنین می‌توانید از سینی و ظروف رنگی مطابق با همان رنگ مورد نظر برای جدا کردن و نگهداری آنها استفاده کنید. مثلاً می‌توانید برای هر دسته از ابزار مانند ترمیمی، زیبایی، جرم‌گیری و… رنگی دلخواه انتخاب کنید و آنها را در قفسه‌ای به همان رنگ قرار دهید تا هنگام نیاز به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

لیبل زدن یا چسباندن کالِرکُد روی اینسترومنت‌ها، روشی برای سازماندهی لوازم  دندانپزشکی است
لیبل زدن یا چسباندن کالِرکُد روی اینسترومنت‌ها، روشی برای سازماندهی لوازم دندانپزشکی است

به طور کلی، استفاده از سینی و ظروف متفاوت برای هر دسته از ابزار روشی بسیار کاربردی و مفید است. سینی‌ها یکی از ابزارهای پُرکاربرد برای نظم دادن به فضای مطب هستند. قرار دادن تمام ابزارها و لوازم مورد نیازتان برای انجام معاینه و درمان‌های مختلف به صورت مجزا، سبب بالا رفتن چشمگیر کارایی در مطب شما می‌شود.

 

سازماندهی ابزارهای ریز نظیر فرزها

نگهداری درست از ابزارهای ریزی نظیر فرزها یکی از راهکارهای کایزن برای بهبود فضای کاری برای دندانپزشکان است. قرار دادن فرزها به صورت تصادفی و بدون نظمی خاص، موجب دشوارتر شدن کار دندانپزشک و اتلاف وقت او در هنگام یافتن فرز دلخواهش می‌شود. بنابراین، دسته‌بندی فرزها و استفاده از جافرزی‌های استاندارد کار دندانپزشکان را بسیار آسان می‌کند. همچنین داشتن کشوها یا کابینت‌های مجزا برای نگهداری فرزها کمک می‌کند تا تشخیص مواردی که نیاز به تعویض یا سفارش مجدد دارند بسیار راحت شود.

 

تعویض ابزارهای کُندشده

استفاده از یک ابزار کُند می‌تواند موجب افزایش مدت زمان درمان، کاهش رضایت بیمار و حتی کاهش رضایت دندانپزشک از نتیجه درمان شود. به همین دلیل نیز همیشه در هنگام جاگذاری مجدد ابزار در جای خود، بعد از پایان هر درمان و انجام استریلیزاسیون، از تیز بودن و کارایی آنها مطمئن شوید و وسایل کُندشده را از چرخه مصرفی مطب خود خارج نمایید.

 

در مورد کایزن بیشتر بدانید

 

انبار کردن اصولی ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی

انبار کردن اصولی لوازم و تجهیزات، بخش مهمی از سازماندهی مطب دندانپزشکی است. شما باید مطمئن باشید که از تمام چیزهایی که نیاز دارید و معمولاً از آنها استفاده می‌کنید در انبار خود دارید. اگر این کار را نکنید، ممکن است در زمانی که آنها تمام می‌شوند و یا به آنها نیاز پیدا می‌کنید، در دسترس شما نباشند.

انبار کردن اصولی لوازم و تجهیزات، بخش مهمی از سازماندهی مطب دندانپزشکی است.
انبار کردن اصولی لوازم و تجهیزات، بخش مهمی از سازماندهی مطب دندانپزشکی است.

بسیاری از ابزارهای دندانپزشکی را می‌توان با اینسترومنت‌های دیگر جایگزین کرد اما این موضوع در مورد تمام تجهیزات و مواد دندانپزشکی صادق نیست. بنابراین همواره توصیه می‌شود که به صورت اصولی و مستمر، تجهیزات مورد نیاز خود را بررسی کنید و فهرستی به روز از احتیاجات خود داشته باشید.

 

مطالعه بیشتر: استفاده از اسکنر دندانپزشکی در ساخت نایت گارد

 

تهیه راهنما برای عمل‌های جراحی

تهیه یک راهنما برای انواع عمل‌هایی که در مطب شما انجام می‌گیرد، ممکن است کمی زمان‌بر باشد اما در درازمدت بهره‌وری مجموعۀ شما را به میزان زیادی افزایش خواهد داد. با گذشت زمان، معمولاً آماده شدن برای درمان‌های دندانپزشکی مختلف و عمل‌های جراحی گوناگون برای دندانپزشکان و دستیاران آنها روتین پیدا می‌کند.

وجود این راهنما می‌تواند به سرعت فرد جدید را با تیم هماهنگ کند.
وجود این راهنما می‌تواند به سرعت فرد جدید را با تیم هماهنگ کند.

با این حال، داشتن یک راهنمای کامل به عنوان چک‌لیستی برای حصول اطمینان از فراموش نشدن و جا نیفتادن چیزها بسیار مفید خواهد بود. همچنین در صورتی که یکی از اعضای تیم دندانپزشکی به هر دلیلی تغییر کند، وجود این راهنما می‌تواند به سرعت فرد جدید را با تیم هماهنگ کند. تمامی دستیاران و کارمندان دندانپزشکی نیز می‌توانند همین کار را برای فرایندهای کاری خود انجام دهند.

 

سوالات متداول کاربرد اصول کایزن در دندانپزشکی

آیا استفاده از ابزارهای دندانپزشکی دیجیتال با اصول کایزن همخوانی دارد؟

بله. به کار گیری ابزارهای جدید دندانپزشکی نظیر لوپ، آروی‌جی و اسکنر به طور مستقیم در راستای اهداف کایزن قرار دارد. به طور کلی، همگام شدن با تحولات روز می‌تواند نقش بسیار مؤثری در سازماندهی ابزار دندانپزشکی ایفا کند.

کاربرد اصول کایزن در دندانپزشکی چیست؟

سازماندهی مجدد ابزار استریل‌شده، قرار دادن وسایل سر جای خود پس از استفاده، لیبل زدن ابزارهای دندانپزشکی، سازماندهی ابزارهای ریز نظیر فرزها، تعویض ابزارهای کُندشده، انبار کردن اصولی تجهیزات و تهیه راهنما برای عمل‌های جراحی مهم‌ترین اصول کایزن برای دندانپزشکان هستند.

چگونه مطب دندانپزشکی مرتب‌تری داشته باشیم؟

استفاده از اصول کایزن نقش بسیار مؤثری در مرتب و منظم شدن مطب دندانپزشکی و کلینیک‌ها دارد.

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها