logo fardad tajhiz

اسکنر داخل دهانی یک ابزار پیشرفته برای تهیۀ تصویری سه بعدی با وضوح بالا از دندان بیمار است. ساخت روکش دندان با اسکنرهای داخل دهانی بسیار دقیق‌تر و آسان‌تر از قبل انجام می‌گیرد. استفاده از این دستگاه‌های دیجیتال کاربردی گسترده در درمان‌های دندانپزشکی دارد. در حال حاضر مطب‌ها، کلینیک‌ها و لابراتوارهای متعددی در سراسر جهان با این ابزار تجهیز می‌شوند. دندانپزشکان در طول فرایند اسکن داخل دهانی، مجموعه‌ای از تصاویر را از دندان و لثه بیمار تهیه می‌کنند. سپس این تصاویر را در نرم‌افزارهای تخصصی به یک مدل دیجیتال سه بعدی تبدیل می‌نمایند.

ساخت روکش دندان با اسکنرهای داخل دهانی بسیار دقیق‌تر و آسان‌تر از قبل انجام می‌گیرد.
ساخت روکش دندان با اسکنرهای داخل دهانی بسیار دقیق‌تر و آسان‌تر از قبل انجام می‌گیرد.

در مقایسه با روش‌های قدیمی ساخت روکش دندان، استفاده از اسکنر داخل دهانی موجب کاهش ناراحتی بیمار هنگام قالبگیری و نیز هر چه دقیق‌تر شدن روکش‌ها می‌شود. در این مقاله به ساخت روکش دندان با اسکنر داخل دهانی می‌پردازیم.

اسکن داخل دهانی برای ساخت روکش‌ها

اسکن داخل دهانی با استفاده از یک اسکنر دستی یک تصویر سه بعدی دیجیتالی از دندان‌ها و لثه‌ها می‌گیرد. در زمینۀ روکش‌ها (پوشش‌های نازکی که روی قسمت جلویی دندان قرار می‌گیرند و شبیه دندان‌های طبیعی هستند) می‌توان از اسکن داخل دهانی برای ایجاد مدل مجازی (قالب دیجیتالی) از دندان‌ها و لثه‌ها و طراحی و ساخت روکش‌های سفارشی استفاده کرد.

اسکن داخل دهانی با استفاده از یک اسکنر دستی یک تصویر سه بعدی دیجیتالی از دندان‌ها و لثه‌ها می‌گیرد
اسکن داخل دهانی با استفاده از یک اسکنر دستی یک تصویر سه بعدی دیجیتالی از دندان‌ها و لثه‌ها می‌گیرد

 

دندانپزشکی زیبایی یکی از رشته‌های بسیار سخت در دندانپزشکی است. در مواردی که اولویت با زیبایی است، استفاده از اسکن داخل دهانی ممکن است نتایج خارق‌العاده‌ای داشته باشد. اسکن داخل دهانی برای روکش‌ها ممکن است به اطمینان از تناسب دقیق و نتیجه طبیعی کمک کند و در عین حال زمان انتظار در مطب دندانپزشکی را کاهش داده و کاراییِ دندانپزشک را افزایش دهد.

استفاده از اسکنر داخل دهانی برای روکش‌ها

روند کار در ساخت روکش‌ها با استفاده از اسکن داخل دهانی به شرح زیر است:

  • ابتدا دندانپزشک دندان‌ها را با برداشتن لایه نازکی از مینای دندان آماده می‌کند تا جایی برای روکش‌ها ایجاد شود.
  • سپس برای ساخت روکش، عکس‌های دیجیتال و اسکن داخل دهانی نیاز است.
  • در ابتدا اسکن صورت با استفاده از یک نرم‌افزار اختصاصی انجام می‌شود و از اسکن سه بعدیِ صورت یک خروجی به صورت یک فایل چند وجهی (PLY) گرفته می‌شود.
  • بر اساس اسکن‌های داخل دهانیِ دندان، قالب ترمیمی پیشنهادی با استفاده از یک نرم‌افزار طراحی لبخند دیجیتالی (به عنوان مثال، یوجوی) به صورت ماکت ساخته می‌شود.

 

مطالعه بیشتر: آموزش کار با اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی

 

  • پس از این مرحله، فایل‌های PLY، اسکن سه بعدی صورت و اسکن‌های داخل دهانی قوس فک بالا و پایین آپلود و همگام می‌شوند (روی هم قرار می‌گیرند). در این مرحله با حذف داده‌های ناخواستهٔ مربوط به بافت نرم و تفاوت‌ها در سطحِ انسدادی (occlusal plane)، تنظیمات دیجیتالی برای تراز لبخند انجام می‌شود.
  • پس از نهایی شدنِ طراحی، اطلاعات به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شود که در آنجا روکش‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر (CAD/CAM) ساخته می‌شوند.
  • سپس روکش‌های تکمیل‌شده برای جای‌گذاری به مطب دندانپزشکی فرستاده می‌شوند.
  • دندانپزشک تناسب را بررسی می‌کند و تنظیمات لازم را قبل از چسباندنِ روکش‌ها به دندان با استفاده از چسب دندان انجام می‌دهد.
به طور کلی، اسکن داخل دهانی ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می‌کند و تجربه او را از فرایند ساخت روکش دندان بهبود می‌بخشد.
به طور کلی، اسکن داخل دهانی ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می‌کند و تجربه او را از فرایند ساخت روکش دندان بهبود می‌بخشد.

به طور کلی، اسکن داخل دهانی ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می‌کند و تجربه او را از فرایند ساخت روکش دندان بهبود می‌بخشد. اسکنرهای داخل دهانی ابزارهایی ارزشمند برای دندانپزشکان محسوب می‌شوند و فرایند درمانی دقیق‌تر و کارآمدتری را فراهم می‌آورند.

مزایای اسکن داخل دهانی برای ساخت روکش دندان

استفاده از اسکن داخل دهانی برای روکش‌ها می‌تواند به اطمینان از تناسب دقیق و نتیجۀ طبیعی کمک کند و نیاز به قالب‌های سنتی ناهنجار را کاهش دهد. علاوه بر این، محصولی که با اسکن داخل دهانی به دست می‌آید، کیفیت و تناسب بسیار بهتری نسبت به روش سنتی دارد و همچنین موجبِ صرفه‌جویی در زمان برای بیمار و دندانپزشک می‌شود.

سوالات متداول ساخت روکش دندان با اسکنر داخل دهانی

ساخت روکش دندان با اسکنر داخل دهانی به چه ترتیب است؟

اسکنر داخل دهانی با تصویربرداری دیجیتال از دندان بیمار، یک مدل سه بعدی از آن ارائه می‌دهد. این قالب دیجیتال مستقیماً برای طراحی و ساخت روکش دندان به کار می‌رود. افزایش دقت در ساخت روکش دندان و کاهش ایجاد ناراحتی برای بیمار از ویژگی‌های مهم این روش هستند.

مزیت استفاده از اسکنر سه بعدی برای روکش‌های دندانی چیست؟

استفاده از اسکن داخل دهانی برای ساخت روکش دندان‌ها می‌تواند به اطمینان از تناسب دقیق آنها کمک کند و نیاز به قالب‌گیری سنتی را از بین ببرد. روکش‌هایی که با اسکن داخل دهانی به دست می‌آیند، کیفیت و تناسب بسیار بهتری نسبت به روش‌های سنتی دارند و موجب صرفه‌جویی در زمان بیماران و دندانپزشکان می‌شوند.

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها