logo fardad tajhiz

اسکنرهای داخل دهانی امکان تصویربرداری دیجیتال از دهان و دندان را فراهم می‌کنند. این ابزارهای پیشرفته داده‌های به‌دست‌آمده را در قالب یک تصویر سه‌بعدی ارائه می‌دهند. دقت و کارایی این نوع اسکن دندانپزشکی بسیار بیشتر از شیوه‌های سنتی است و به همین جهت بسیاری آن را جایگزینی برای قالب‌گیری سنتی می‌دانند. کمپانی چینی یوجوی (Youjoy) از سال 2005 در زمینه ساخت و توسعه تجهیزات تخصصی دندانپزشکی فعال است. یوجوی تمامی استانداردهای بین‌المللی این حوزه را دارد و یکی از برندهای معتبر اسکنر داخل دهانی در جهان محسوب می‌شود.

اسکنرهای داخل دهانی امکان تصویربرداری دیجیتال از دهان و دندان را فراهم می‌کنند.
اسکنرهای داخل دهانی امکان تصویربرداری دیجیتال از دهان و دندان را فراهم می‌کنند. در حال حاضر، شرکت فرداد تجهیز نماینده رسمی اسکنر چینی یوجوی در ایران است و تمامی محصولات این کمپانی را در سراسر کشور عرضه و پشتیبانی می‌کند. استفاده از اسکنرهای دندانپزشکی یوجوی به دلیل کیفیت بسیار بالا و قیمت بسیار مناسب آنها در سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. در این مقاله، به بررسی تخصصی اسکنر داخل دهانی یوجوی (Youjoy) پرداخته‌ایم.

ویژگی‌های فنی اسکنرهای دندانپزشکی یوجوی

وقتی صحبت از پارامترهای فنی اسکنر داخل دهانی می‌شود، سه مورد از مهم‌ترین پارامترها عبارتند از دقت اسکنر، سرعت اسکن و فاصله کاری دستگاه. برای بررسی اسکنر داخل دهانی یوجوی (Youjoy) در آغاز به سراغ همین سه ویژگی می‌رویم:

سرعت (Speed)

 این اسکنر از تکنولوژی ویدئو کپچر (Video Capture) بهره می‌برد و می‌تواند با سرعت 330 فریم بر ثانیه عملیات اسکن را انجام دهد. این سرعت اسکن به این معنا است که شما می‌توانید اسکن کامل دو فکی و ثبت بایت را در کمتر از 2 دقیقه رکورد نمایید و به این ترتیب، لذت کار با یک اسکنر سه‌بعدی پُرسرعت را تجربه کنید.

دقت (accuracy)

 پارامتر مهم بعدی در بررسی تخصصی اسکنر داخل دهانی، دقت تصویربرداری این دستگاه است. دقت اسکنر یوجوی 20 میکرون است که در مقایسه با سایر اسکنرهای سه‌بعدی دندانپزشکی موجود در مارکت جهانی، دقت بسیار بالایی محسوب می‌شود.

فاصله کاری (working distance)

 شما می‌توانید با اسکنر یوجوی تا فاصله 17 میلی‌متری از سطح دندان را اسکن نمایید. این اسکنرها همچنین به شما امکان می‌دهند تا حفره‌های دندانی را تا عمق 7 تا 10 میلی‌متر در صورت وجود شرایط مناسب و امکان تابش نور، اسکن نمایید که در درمان‌هایی مثل اندو، کراون، اینله و آنله کمک خیلی زیادی به دندانپزشکان می‌کند.

 

مطالعه بیشتر: بررسی تخصصی نسل سوم اسكنر داخل دهاني يوجوي (رانيس) مدل trioss 11

 

طراحی ظاهری اسکنرهای داخل دهانی یوجوی

ابعاد، وزن و ارگونومی اینتراورال اسکنرها (Intraoral Scanner) از مهم‌ترین پارامترهایی هستند که هنگام انتخاب و خرید باید توجهی ویژه به آنها داشت. اسکنرهای یوجوی به طور کلی بسیار سبک و کم‌حجم هستند و تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای در ساخت آنها به کار گرفته شده است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های ظاهری اسکنر دندانپزشکی یوجوی می‌پردازیم:

وزن و ارگونومی (Weight and Ergonomics)

یک دستگاه سنگین که طراحی ارگونومی نداشته باشد، علاوه بر دشوار و طولانی کردن پروسه اسکن، باعث خستگی و دردهای عضلانی دندانپزشک می‌شود. خوب است بدانید وزن اسکنر یوجوی (Youjoy) فقط 210 گرم است که جزو سبک‌ترین اسکنرهای موجود در بازار ایران محسوب می‌شود. همین‌طور طراحی ارگونومی فوق‌العاده دستگاه باعث می‌شود همین وزن کم را کمتر حس کنید و در زمان کار با دستگاه احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

وزن اسکنر یوجوی (Youjoy) فقط 210 گرم است که جزو سبک‌ترین اسکنرهای موجود در بازار ایران محسوب می‌شود
وزن اسکنر یوجوی (Youjoy) فقط 210 گرم است که جزو سبک‌ترین اسکنرهای موجود در بازار ایران محسوب می‌شود

آنتی‌فاگ (Anti-Fog)

 یکی از مشکلاتی که بسیاری از اسکنرهای سه‌بعدی با آن مواجه می‌شوند بخار گرفتن آینه داخل تیپ دستگاه است که پروسه اسکن را دچار اختلال می‌کند. یکی از آپشن‌های ویژۀ اسکنر یوجوی داشتن سیستم آنتی‌فاگ (Anti-Fog) یا سیستم ضد بخار است. هیتر اینترنال درون دستگاه باعث کنترل دمای آینه‌های دستگاه و جلوگیری از ایجاد بخار روی آن می‌شود.

تیپ اسکنر (Scanner Tip)

 تیپ‌های نسل جدید یوجوی (Youjoy) هم کوچک‌تر شده‌اند و هم فضای دید آنها وسیع‌تر شده است. اندازه آنها نسبت به اکثر برندهای موجود کوچک‌تر است و این به شما کمک می‌کند بتوانید در اسکن نواحی خلفی با سرعت و راحتی بیشتری از دستگاه استفاده کنید و بیماران شما نیز حس بهتری داشته باشند. سه عدد تیپ با دو سایز مختلف (Adult و Child) همراه دستگاه ارائه می‌شود. این تیپ‌ها قابل اتوکلاو کردن هستند (هر تیپ صد بار)، گرچه توصیه ما برای استفاده بهینه از دستگاه، ضدعفونی تیپ‌ها با مواد ضدعفونی مخصوص است.

تیپ‌های نسل جدید یوجوی (Youjoy) هم کوچک‌تر شده‌اند و هم فضای دید آنها وسیع‌تر شده است.
تیپ‌های نسل جدید یوجوی (Youjoy) هم کوچک‌تر شده‌اند و هم فضای دید آنها وسیع‌تر شده است.

کنترل از راه دور (Remote Control)

 با نگه داشتن دکمه هَندپیس به مدت سه ثانیه، وارد رابط کاربری می‌شوید و برای تغییر عملکردهای اسکنر تنها کافی است همین دکمه را مجدداً فشار دهید. بنابراین، در طول فرآیند اسکن، اپراتور نیازی به بازگشت به رایانه برای اسکن نواحی مختلف و دست زدن به وسایل دیگر به جز هَندپیس ندارد که این امر باعث جلوگیری از انتقال و گسترش بیماری‌های واگیر و کنترل عفونت می‌شود.

کابل تایپ سی (Screw Type C Cable)

 کابل داده تایپ سی (USB-C) از طراحی اسکرو تایپ با آلیاژ آلومینیوم استفاده می‌کند تا از اتصال پایدار بهتر در حین کار اطمینان حاصل شود و از دیسکانکشن جلوگیری شود. سازگاری با سایر دستگاه‌ها و نمایشگرها مهم‌ترین ویژگی کابل‌های اسکنرهای یوجوی هستند.

 [مشخصات فنی اسکنر یوجوی (YOUJOY)]

امکانات نرم‌افزاری اسکنرهای یوجوی

نرم‌افزارهای اسکن سه‌بعدی دندان معمولاً همراه با اسکنرها ارائه می‌شوند و جزو معیارهای مهم در انتخاب دستگاه مناسب هستند. نرم‌افزار اسکنر داخل دهانی یوجوی یکی از پیشرفته‌ترین و کاربرپسندترین اپلیکیشن‌های این حوزه محسوب می‌شود و دائماً به‌روزرسانی می‌شود تا با تکنولوژی‌های جدید سازگار باشد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های نرم‌افزار اسکنر دندانپزشکی یوجوی می‌پردازیم:

سازگاری با هوش مصنوعی (Artificial Intelligence Recognition)

 مهم‌ترین آپشن نرم‌افزاری اسکنر یوجوی تکنولوژی هوش مصنوعی یا AI است که هنگام اسکن با فعال کردن این گزینه نرم‌افزار نواحی اضافه مانند لب، زبان، گونه و حتی جسم خارجی مثل آینه را همزمان با اسکن حذف می‌کند و دیگر نیاز به انجام اصلاحات و اسکن مجدد از آن ناحیه نیست.

 مهم‌ترین آپشن نرم‌افزاری اسکنر یوجوی تکنولوژی هوش مصنوعی یا AI است
مهم‌ترین آپشن نرم‌افزاری اسکنر یوجوی تکنولوژی هوش مصنوعی یا AI است

همچنین اسکنر یوجوی این ویژگی شگفت‌انگیز را دارد که در صورت متوقف شدن اسکن به هر دلیلی، ادامه اسکن را از همان نقطه ادامه دهد. در واقع، با متوقف شدن اسکن نیازی نیست که این پروسه از اول تکرار شود و می‌توان اسکن را از همان جایی که متوقف شده بود ادامه داد. ویژگی دیگر نرم‌افزار اسکنر یوجوی (Youjoy) این است که در صورتی که نیاز داشته باشید تغییر یا اصلاحی در یک ناحیه مشخص از اسکن‌تان داشته باشید، نیاز به حذف دستی نیست و فقط کافی است همان ناحیه را مجدداً اسکن کنید تا اسکن اصلاح‌شده جایگزین اسکن قبلی شود.

امکان اسکن فلزی (Metal Scan)

اسکن دندان‌هایی با روکش‌های فلزی، بریج‌های فلزی، اینله‌های فلزی، پُرکننده‌های آمالگام و دیگر انواع روکش با به کار گیری این قابلیت برای دندانپزشکان امکان‌پذیر شده است. این عملکرد فوق‌العاده موجب شده است تا داده‌های به دست آمده از اسکنرهای داخل دهانی یوجوی واجد دقت و یکپارچگی بی‌نظیری باشند.

قابلیت تصویربرداری سه‌بعدی تمام‌رنگی (3D True color)

 مدل‌های دیجیتال ساخته‌شده با اسکنرهای یوجوی، رنگ دندان‌ها و لثه‌ها را بازسازی می‌کنند و قادر به نمایش آنها در تصویر نهایی هستند. اپراتورهای لابراتوارهای دندانسازی از این طریق دیگر مشکلی در تشخیص رنگ نواحی مختلف دندان و دهان در هنگام ساخت و رنگ‌آمیزی پروتزها ندارند. تشخیص پوسیدگی دندان، پلاک، رنگ مینا و حتی عاج دندان‌ها نیز به کمک این ویژگی اسکنر داخل دهانی یوجوی برای دندانپزشکان امکان‌پذیر شده است.

 مدل‌های دیجیتال ساخته‌شده با اسکنرهای یوجوی، رنگ دندان‌ها و لثه‌ها را بازسازی می‌کنند
مدل‌های دیجیتال ساخته‌شده با اسکنرهای یوجوی، رنگ دندان‌ها و لثه‌ها را بازسازی می‌کنند

کاربرپسند بودن (User Friedly)

 اگر برای اولین بار می‌خواهید کار با اسکنر را در مطب‌تان شروع کنید، اسکنر یوجوی (Youjoy) یک نرم‌افزار کاملاً یوزر فرندلی دارد که کار با آن را برای شما و پرسنل مطب‌تان بسیار ساده می‌کند. این نرم‌افزار سه ماژول ایمپلنت، رستوریشن و ارتودنسی را با امکانات خاص هر ماژول در اختیارتان می‌گذارد. نرم‌افزار اسکنر یوجوی رایگان است و نیاز به شارژ سالیانه ندارد. تمام آپدیت‌های این نرم‌افزار نیز به صورت آنلاین و کاملاً رایگان در اختیارتان قرار می‌گیرد.

فایل‌های خروجی نرم‌افزار

 نرم‌افزار اسکنر یوجوی خروجی فایل اسکن را در سه فرمت STL، PLY و OBJ ارائه می‌دهد که قابل استفاده در نرم‌افزارهای اگزوکد، آرتوگیت، دنتال وینگز و تری‌شیپ است.

فرمت OBJ

فرمتی است که اشیاء هندسی شامل خطوط ساده، چندضلعی و فرم‌های آزاد منحنی و مسطح و همچنین رنگ و بافت را پردازش می‌کند و داده‌ها را در قالب مدل سه‌بعدی ذخیره می‌کند.

فرمت STL

متداول‌ترین فرمت ذخیره‌سازی فایل برای پرینت سه‌بعدی است. این فرمت فقط هندسه سطوح یک جسم سه‌بعدی را نشان می‌دهد و هیچ اطلاعاتی در مورد رنگ، بافت یا ویژگی‌های دیگر مدل ارائه نمی‌دهد.

فرمت PLY

فرمت چندضلعی یا مثلثی برای چاپ سه‌بعدی است که ویژگی‌هایی مانند رنگ، شفافیت، سطح، مختصات بافت و غیره را نشان می‌دهد و در عین حال بسیار شبیه به فرمت STL است.

فضای ذخیره‌سازی ابری (Cloud Sharing)

قابلیت ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری ابری داده‌ها جزو مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از اسکنرهای سه‌بعدی دندانپزشکی یوجوی (Youjoy) هستند. با این تکنولوژی، داده‌ها به صورت خودکار به سرورهای ابری قدرتمند ارسال می‌شوند. دندانپزشک یا دندانساز تنها کافی است لینک یا کیوآر کد (QR code) مربوط به تصویر را برای لابراتوار ارسال نماید. به این ترتیب، دیگر نیازی به درگیر شدن با فرایندهای پیچیده ارسال و دریافت فایل‌ها وجود ندارد و امنیت داده‌ها نیز در این روش تضمین شده‌اند.

قابلیت ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری ابری داده‌ها جزو مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از اسکنرهای سه‌بعدی دندانپزشکی یوجوی (Youjoy) هستند.
قابلیت ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری ابری داده‌ها جزو مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از اسکنرهای سه‌بعدی دندانپزشکی یوجوی (Youjoy) هستند.

[حداقل سیستم مورد نیاز برای نصب نرم‌افزار اسکنر یوجوی (YOUJOY)]

سوالات متداول بررسی اسکنر داخل دهانی یوجوی (Youjoy)

مهم‌ترین ویژگی اسکنر داخل دهانی یوجوی چیست؟

دندانپزشکان با استفاده از تکنولوژی پیشرفته یوجوی (Youjoy) می‌توانند تصویری سه‌بعدی و با وضوح بسیار بالا از دندان مراجعان خود تهیه نمایند. دقت و سرعت بسیار بالا، فاصله کاری مناسب و ارگونومی بسیار عالی موجب شده است که استفاده از اسکنرهای دندانپزشکی یوجوی در سال‌های اخیر بسیار گسترده شود.

آیا خرید اسکنر دندانپزشکی یوجوی مقرون‌به‌صرفه است؟

بله. کیفیت بالا، قیمت بسیار مناسب و خدمات پس از فروش عالی، تهیۀ اسکنرهای سه‌بعدی دندانپزشکی یوجوی را بسیار مقرون‌به‌صرفه کرده است. در حال حاضر، شرکت فرداد تجهیز نماینده رسمی اسکنر چینی یوجوی (Youjoy) در ایران است و تمامی محصولات این کمپانی را در سراسر کشور عرضه و پشتیبانی می‌کند.

نرم‌افزار اسکنر دندان‌پزشکی یوجوی چه ویژگی‌هایی دارد؟

نرم‌افزار اسکنر دندانپزشکی یوجوی یکی از پیشرفته‌ترین و کاربرپسندترین اپلیکیشن‌های این حوزه است. این نرم‌افزار دائماً به‌روزرسانی می‌شود تا با تکنولوژی‌های جدید همگام باشد. سازگاری با هوش مصنوعی، قابلیت ثبت تمام‌رنگی تصاویر، توانایی اسکن فلزات و همخوانی با فرمت‌های رایج تصاویر سه‌بعدی مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزار اسکنرهای یوجوی هستند. این نرم‌افزار و تمام به‌روزرسانی‌های آن برای دارندگان اسکنرهای این برند کاملاً رایگان است.

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها