logo fardad tajhiz

اسکنرهای داخل دهانی ابزارهایی پیشرفته برای تصویربرداری از دهان و دندان هستند. استفاده از این وسایل در کلینیک‌های دندانپزشکی در سراسر جهان رو به گسترش است. هنگام خرید اسکنر دندانپزشکیممکن است تنوع این محصولات خریداران را غافلگیر کند. برخی از انواع اسکنرهای داخل دهانی نیز لوازم جانبی مخصوص خود را دارند. در این مقاله به انواع اسکنرهای داخل دهانی و لوازم جانبی آنها پرداخته‌ایم.

اسکنرهای داخل دهانی ابزارهایی پیشرفته برای تصویربرداری از دهان و دندان هستند.
اسکنرهای داخل دهانی ابزارهایی پیشرفته برای تصویربرداری از دهان و دندان هستند.

انواع اسکنرهای داخل دهانی

اسکنرهای داخل دهانی دستگاه‌هایی هستند که در دندانپزشکی برای ایجاد مدل‌های دیجیتال سه بعدی از دندان‌ها و لثه‌های بیمار استفاده می‌شوند. انواع مختلفی از اسکنرهای داخل دهانی موجود است از جمله:

  • اسکنرهای نوری: این اسکنرها از نور برای ایجاد تصویر سه بعدی از دندان‌ها و لثه‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها رایج‌ترین نوع اسکنرهای داخل دهانی‌اند.
  • اسکنرهای لیزری: این اسکنرها از فناوری لیزر برای گرفتن تصویر سه بعدی از دندان‌ها و لثه‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها اغلب به همراه اسکنرهای نوری برای ثبت تصاویر با جزئیات بیشتر استفاده می‌شوند.
  • اسکنرهای میکروسکوپیِ هم‌کانون: این اسکنرها از لیزر برای ایجاد تصویر سه بعدی از دندان‌ها و لثه‌ها استفاده می‌کنند اما از نوع متفاوتی از فناوری لیزر بهره می‌گیرند که منجر به ادراک عمقیِ بیشتر می‌شود.
  • اسکنرهای نور ساختاریافته: این اسکنرها الگویی از نور را روی دندان‌ها و لثه‌ها پخش می‌کنند و سپس از یک دوربین و این الگوهای برنامه‌ریزی‌شده برای ثبت تصویر سه بعدی استفاده می‌کنند.
  • اسکنرهای سونوگرافی: این اسکنرها از امواج صوتی برای ایجاد تصویر سه بعدی از دندان‌ها و لثه‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها به اندازۀ سایر اسکنرهای داخل دهانی رایج نیستند.

هر نوع اسکنر مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارد و انتخاب اسکنر به نیازهای خاص بیمار و دندانپزشک بستگی دارد.

لوازم جانبی اسکنرهای داخل دهانی

بیشتر اسکنرهای داخل دهانی لوازم جانبی مخصوص به خود را دارند. بسیاری از این لوازم جانبی معمولاً همراه با اسکنر ارائه می‌شوند و نیازی به تهیه جداگانه آنها نیست. اما برخی لوازم کمکی نظیر ترولی (میز چرخ‌دار) هستند که برای راحتی بیشتر باید جداگانه تهیه شوند.

بسیاری از این لوازم جانبی معمولاً همراه با اسکنر ارائه می‌شوند
بسیاری از این لوازم جانبی معمولاً همراه با اسکنر ارائه می‌شوند

برخی اسکنرها نیز برای اسکن دقیق نیازمند اسپری‌هایی هستند که روی دندان بیماران زده می‌شود. این اسپری‌ها جزو لوازم مصرفی اسکنرهای داخل دهانی هستند و باید مرتب تهیه شوند. در ادامه، با این لوازم جانبی اسکنرهای داخل دهانی بیشتر آشنا می‌شویم:

ترولی اسکنر داخل دهانی (میز چرخ‌دار)

ترولی اسکنر داخل دهانی که به آن میز چرخ‌دار هم می‌گویند، یکی از تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی است که جزو لوازم جانبی اسکنر داخل دهانی محسوب می‌شود. اسکنرهای دندانپزشکی برای ایجاد تصاویر دیجیتالی از داخل دهان بیمار استفاده می‌شوند و به دندانپزشکان و تکنیسین‌های دندانپزشکی اجازه می‌دهند تا ترمیم‌های دقیق دندان مانند تاج، پُل و پروتز را ایجاد کنند.

ترولی اسکنر داخل دهانی که به آن میز چرخ‌دار هم می‌گویند، یکی از تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی است
ترولی اسکنر داخل دهانی که به آن میز چرخ‌دار هم می‌گویند، یکی از تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی است

ترولی یا میز چرخ‌دار یک پایۀ متحرک است که معمولاً شامل یک سینی یا قفسه برای نگه‌داشتن اسکنر و همچنین هرگونه لوازم جانبی مورد نیاز مانند کابل‌های شارژ یا سَریِ اسکن است. همچنین ممکن است شامل یک مانیتور برای نمایش و یا یک کامپیوتر برای تجزیه و تحلیل و پردازش داده‌های اسکن‌شده باشد.

استفاده از میز چرخ‌دار باعث انعطاف‌پذیری و تحرک بیشتر در هنگام استفاده از اسکنر داخل دهانی می‌شود زیرا می‌توان آن را به‌راحتی از اتاقی به اتاق دیگر یا حتی از یک مطب دندانپزشکی به مطبی دیگر منتقل کرد. همچنین در مواقعی که اسکنر استفاده نمی‌شود برای نگهداریِ آن استفاده می‌شود.

اسپریِ اسکن داخل دهانی

اسپری اسکن داخل دهانی نوعی اسپری مایع است که همراه با اسکنر داخل دهانی در دندانپزشکی استفاده می‌شود. هدف از اسپری، کمک به بهینه‌سازیِ کیفیت قالب‌های دیجیتال گرفته‌شدهٔ اسکنر است.

اسپریِ اسکن قبل از اسکن روی دندان‌ها و لثه‌های بیمار زده می‌شود. این محلول معمولاً یک محلول بر پایۀ آب است که حاوی ذراتی مانند دی‌اکسید تیتانیوم یا اکسید روی است. این ذرات به ایجاد تضاد رنگی بین دندان‌ها و بافت‌های اطراف کمک می‌کنند و گرفتن تصاویر دقیق و با جزئیات را برای اسکنر آسان‌تر می‌کنند.

هدف از اسپری، کمک به بهینه‌سازیِ کیفیت قالب‌های دیجیتال گرفته‌شدهٔ اسکنر است.
هدف از اسپری، کمک به بهینه‌سازیِ کیفیت قالب‌های دیجیتال گرفته‌شدهٔ اسکنر است.

استفاده از اسپری اسکن داخل دهانی به کاهش امکانِ اسکن ناقص یا اعوجاج در تصاویر دیجیتال کمک کند چون این نواقص ممکن است منجر به نیاز به اسکن اضافی یا دوباره‌کاری شود. متخصصان دندانپزشکی می‌توانند با استفاده از اسپری اطمینان حاصل کنند که دقیق‌ترین و کامل‌ترین تصاویر ممکن را می‌گیرند که در نهایت می‌تواند به نتایج درمانی بهتر منتج شود.

برخی از اسپری‌های اسکن پرکاربرد عبارت‌اند از: اسپری اسکن HS CADCAM، اسپری اسکن Scangel xDEPOT، اسپری اسکن دندان ADT Dr. MAT Dental، اسپری اسکن سه بعدی دندان Scantist، اسپری اسکن AESUB و غیره.

با این حال، همۀ اسکنرهای داخل دهانی نیاز به استفاده از اسپری اسکن ندارند. برخی از اسکنرها دارای فناوری پیشرفته‌ای هستند که به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که تصاویر دیجیتالی را بدون نیاز به اسپریِ اسکن ثبت کنند. به عنوان مثال برخی از اسکنرها از فناوری نور ساختاریافته استفاده می‌کنند که الگویی از نور را روی دندان‌ها و لثه‌ها پخش می‌کند و از بازتابِ آن برای ایجاد یک مدل سه بعدی استفاده می‌کند. سایر اسکنرها ممکن است از نوع دیگری از فناوری مانند میکروسکوپِ هم‌کانون استفاده کنند که نیازی به اسپری اسکن ندارد. بنابراین پیروی از دستورالعمل‌های سازندۀ اسکنر و مواد همراهِ آن، از جمله این که اسپری اسکن لازم است یا خیر، بسیار مهم است.

سوالات متداول انواع اسکنرهای داخل دهانی و لوازم جانبی آنها

انواع اسکنرهای داخل دهانی کدامند؟

اسکنرهای نوری رایج‌ترین نوع اسکنرهای داخل دهانی هستند و از نور برای ایجاد تصویر سه بعدی از دندان‌ها و لثه‌ها استفاده می‌کنند. اسکنرهای لیزری، اسکنرهای میکروسکوپیِ هم‌کانون، اسکنرهای نور ساختاریافته و اسکنرهای سونوگرافی از دیگر انواع اسکنرهای داخل دهانی هستند.

لوازم جانبی اسکنرهای داخل دهانی کدامند؟

ترولی یا همان میز چرخ‌دار و اسپریِ اسکن داخل دهانی مهم‌ترین لوازم جانبی اسکنرهای داخل دهانی هستند.

 

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها