logo fardad tajhiz

آموزش کار با اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی یکی از دغدغه‌های دندانپزشکان به حساب می‌آید. دلیل این موضوع دردسرهای کار و یادگیری دستگاه جدیدی است که زمان و وقت ارزشمند آنان را می‌گیرد و شاید نتیجه مناسبی هم برای آن‌ها نداشته باشد. در این مقاله در این مورد این دغدغه و آموزش کار با اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی به تفصیل گفته‌ایم.

ویدئوی اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی

ویدئوهای زیادی به صورت آنلاین موجود است که نحوۀ عملکرد اسکن داخل دهانی را نشان می‌دهد. می‌توان «ویدئوی اسکن داخل دهانی» را در وب‌سایت‌های میزبان ویدئو مانند یوتیوب، ویمئو یا دیلی‌موشن جستجو کرد.

به طور کلی اسکن داخل دهانی شامل استفاده از یک دستگاه کوچکِ دستی برای ثبت تصاویر دیجیتالی از دندان‌ها و ساختارهای دهان بیمار است. این دستگاه در اطراف دهان بیمار حرکت می‌کند و تصاویر متعددی می‌گیرد که سپس برای ایجاد یک مدل سه بعدی از دندان‌ها و ساختارهای دهان بیمار، ترکیب می‌شوند. این فرآیند که سریع است و به حریم بیمار تجاوز نمی‌کند به جای‌گزینی محبوب برای قالب‌های سنّتی دندان بدل شده است.

این دستگاه در اطراف دهان بیمار حرکت می‌کند و تصاویر متعددی می‌گیرد
این دستگاه در اطراف دهان بیمار حرکت می‌کند و تصاویر متعددی می‌گیرد

ممکن است متخصص دندانپزشکی در طول فرآِیند اسکن از بیمار بخواهد که نفس خود را حبس کند یا تنظیماتی جزئی در وضعیت سر خود انجام دهد تا مطمئن شود که تمام نواحی دهان گرفته شده است. پس از اتمام اسکن می‌توان از قالب‌های دیجیتالی برای ترمیم‌های دندانی مانند تاج، پُل و دستگاه‌های ارتودنسی استفاده کرد. همچنین قالب‌های دیجیتالی می‌توانند برای ایجاد برنامه‌های درمانی و برقراری ارتباط با سایر متخصصان دندانپزشکی دخیل در مراقبت از بیمار استفاده شوند.

ویدئوهای متعددی این فرآیند را برای دستگاه‌های مختلف داخل دهانی نشان می‌دهند. یک نقطه شروع خوب این است که نام برند و نام مدل اسکنر داخل دهانی خود را یوتیوب جستجو کنید. همچنین می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی ویدئوهای موجود را بررسی کنید.

آموزش اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی

آموزش استفاده از اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی بسته به اسکنر خاص و نرم‌افزار مورد نیاز می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، ممکن است سازنده یا توزیع کنندۀ اسکنر داخل دهانی یا یک آموزش‌دهندۀ شخص ثالث آموزش را  ارائه کند.

برخی از مؤلفه‌های ممکن در آموزش اسکنر داخل دهانی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • آشنایی با سخت‌افزار و نرم‌افزار: ممکن است یک جلسۀ آموزشی با مرور کلی سخت‌افزار و نرم‌افزار اسکنر از جمله نحوۀ روشن کردن و استفاده از اسکنر، نحوۀ اتصال آن به کامپیوتر و نحوۀ راه‌اندازی و هدایتِ برنامۀ نرم‌افزاری آغاز شود.
  • تکنیک اسکن و یافتنِ وضعیت مناسب برای بیمار: مربی ممکن است تکنیک اسکن مناسب و موقعیت بیمار را برای اطمینان از اسکن‌های دقیق و کارآمد شرح دهد. این تکنیک ممکن است شامل نشان دادن نحوۀ نگه‌داشتن و حرکت دادن اسکنر، نحوۀ گرفتنِ تمام زوایا و سطوح لازم و نحوۀ قرار دادنِ سرِ بیمار برای دسترسیِ بهینه باشد.
  • عملکرد نرم‌افزار: مربی ممکن است نحوۀ استفاده از نرم‌افزار را برای بررسی و دستکاری اسکن‌های دیجیتال از جمله عملکردهایی مانند زوم کردن، چرخش و برش‌های اسکن و برجسته کردن مناطق خاص مورد علاقه نشان دهد.
  • عیب‌یابی و نگهداری: مربی ممکن است نکاتی را در مورد نحوۀ عیب‌یابی مشکلات رایجِ اسکنر و نرم‌افزار و همچنین توصیه‌هایی در مورد نحوۀ نگه‌داری آن در شرایط مناسب ارائه دهد.
آموزش استفاده از اسکنر داخل دهانی بسته به اسکنر خاص و نرم‌افزار مورد نیاز می‌تواند متفاوت باشد.
آموزش استفاده از اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی بسته به اسکنر خاص و نرم‌افزار مورد نیاز می‌تواند متفاوت باشد.

آموزش ممکن است به صورت حضوری یا آنلاین انجام شود و ممکن است به عنوان بخشی از خرید اسکنر یا به عنوان سرویس جداگانه ارائه شود. اسکن مؤثر با یک اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی نیاز به تمرین و راهنمایی قابل توجه‌ای دارد که پس از آن می‌توان مدت زمان اسکن را از 30 دقیقۀ خسته کننده به تنها چند دقیقه برای بیمار کاهش داد. این موضوع یک پیشرفت بسیار قابل‌توجه هم برای پزشک و هم برای بیمار است. بنابراین اطمینان حاصل کردن از اسکن دقیق و پیش‌گیری از خطاها و عوارض احتمالی مهم است.

چگونه با اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی اسکن می‌کنید؟

اسکن با اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی شامل استفاده از یک دستگاه کوچکِ دستی برای ثبت تصاویر دیجیتالی از دندان‌ها و ساختارهای دهانی بیمار است.

ویدئوهای متعددی این فرآیند را برای دستگاه‌های مختلف داخل دهانی نشان می‌دهند.
ویدئوهای متعددی این فرآیند را برای دستگاه‌های مختلف داخل دهانی نشان می‌دهند.

در اینجا یک مرور کلی از مراحل مربوط به فرآِیند اسکن آمده است:

  • بیمار را آماده کنید: از بیمار بخواهید روی صندلی دندانپزشکی بنشیند و مطمئن شوید که راحت است. اطمینان حاصل کنید که دهان بیمار عاری از جرم است.
  • کالیبره کردنِ اسکنر: اسکنر را روشن کرده و طبق دستورالعمل سازنده کالیبره کنید. این مرحله برای اطمینان از اسکن‌های دقیق مهم است.
  • استفاده از پودر اسکن (در صورت لزوم): برخی از اسکنرها برای بهبود دقت اسکن نیاز به استفاده از پودر اسکن دارند. پودر را طبق دستورالعمل سازنده روی دندان‌ها و ساختارهای دهانی بمالید.
  • اسکن دندان‌ها و ساختارهای دهان: دستۀ اسکنر را بگیرید و شروع به اسکن دندان‌ها و ساختارهای دهانی بیمار کنید. دسته را به صورت آهسته و پیوسته حرکت دهید و تصویر تمام نواحی دهان را بگیرید. ممکن است برخی از اسکنرها نیاز به وضعیت یا حرکات خاصی برای گرفتن نواحی خاصی از دهان داشته باشند. بنابراین حتماً دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید.
  • بررسی و تنظیم اسکن: پس از تکمیل اسکن، برداشت‌های دیجیتالی را مرور کنید تا مطمئن شوید که تمام مناطق به دقت گرفته شده‌اند. طبق دستورالعمل نرم‌افزار اسکنر، تنظیمات لازم را در اسکن انجام دهید.
  • ذخیره و خروجی اسکن: پس از تکمیل و تنظیم اسکن آن را در فرمت دلخواه ذخیره کرده و در صورت لزوم برای استفاده در سیستم‌های CAD/CAM یا سایر نرم‌افزارهای دندانپزشکی خروجی بگیرید.

به یاد داشته باشید که دستورالعمل‌های خاص برای اسکن ممکن است بسته به نوع اسکنر مورد استفاده متفاوت باشد. بنابراین مهم است که دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید و قبل از استفاده از هر نوعِ جدید اسکنر داخل دهانی آموزش مناسبی دریافت کنید.

سوالات رایج و متداول آموزش کار با اسکنرهای سه‌بعدی دندانپزشکی

مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزارهای اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی چیست؟

قابلیت ردیابی مجدد، امکان اسکن فلزی، تصویربرداری رنگی، سازگاری با هوش مصنوعی، کاربرپسند بودن، رایگان بودن، آپدیت منظم و تنوع فایل‌های خروجی مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزاری اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی هستند.

نرم‌افزار اسکنر دندانپزشکی یوجوی چه قابلیت‌هایی دارد؟

اسکنر یوجوی یکی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای اسکن سه بعدی دندانپزشکی است. این نرم‌افزار دائماً آپدیت می‌شود و سازگاری کاملی با هوش مصنوعی دارد.

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها