logo fardad tajhiz

گزارش دکتر احمد الحسینی از برررسی تخصصی نسل سوم نسل سوم اسكنر داخل دهاني يوجوي (رانيس) مدل trioss 11

 

ارزان است اما آیا عملکرد خوبی دارد؟

نسل سوم اسكنر داخل دهاني يوجوي (رانيس) مدل trioss 11 (Runyes 3DS 3.0 Intraoral Scanner) محصول شرکت تجهیزات پزشکی یوجوی، یکی از جدیدترین اسکنرهای داخلِ دهانی‌ای است که در بازار توزیع شده است. این مدل، نسل بعدیِ مدل تری‌دی‌اس (3DS) است که در سال 2020 آن را بررسی کرده بودم. در مدلِ تازه اصلاحات اساسی صورت گرفته است.

نسل سوم این اسکنر تقریباً از همه‌نظر از مدل پیش از خود بهتر است. این مدل نیز اسکنری ساده و ارزان و ساخت چین است. اسکنرهای چینی از نظر سرعت و کیفیت وسایلِ اصلیِ اسکن بی‌بروبرگرد سرآمد بقیهٔ انواع اسکنرها هستند. اسکنر تری‌دی‌اس یکی از سریع‌ترین اسکنرهایی است که تا حالا امتحان کرده‌ام.

جعبه بازشده اسکنر ران‌یس مدل تری‌دی‌اس نسل سوم
جعبه بازشده نسل سوم اسكنر داخل دهاني يوجوي ( رانيس) مدل trioss 11

اما جنبه‌های منفی این مدل چیست؟ من ماه‌ها است این اسکنر را آزمایش می‌کنم. از اسکنِ تک‌تاج‌ها تا قوس‌های کامل و ترمیم‌های ایمپلنت، همه را امتحان کرده‌ام.

گروه آی‌دی‌دی (IDD) که من در آن مشغول به کار هستم، این بخت را داشته است که نخستین ران‌یِس نسل جدید را در استرالیا و نیوزیلند خریداری کند. در گزارش پیشِ رو مروری می‌کنیم بر تجربه‌هایمان و این اسکنر را با سایر اسکنرهای موجود در بازار مقایسه می‌کنیم.

پیشینه

اسكنر داخل دهاني يوجوي نسل سوم مدل trioss 11 را شرکت تجهیزات پزشکیِ نینگ‌بو ران‌یِس (Ningbo Runyes) ساخته است که در سال 2000 تأسیس شده است. این شرکت در چین قرار دارد و در بیش از سی شهرِ آن کار می‌کند و دفاتری در آمریکا، اروپا، خاورمیانه و آفریقا دارد. این اسکنر رسماً در سال 2022 راهی بازار شد. نرم‌افزار آن تا کنون بارها به‌روزرسانی و بهینه‌سازی شده است.

این اسکنر یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین اسکنرهای جهان است و قیمت پیشنهادی تولیدکننده برای خرده‌فروشیِ آن 9500 دلار است. اینکه قیمت اسکنرها در طول این سال‌ها این‌قدر کاهش یافته حقیقتاً خارق‌العاده است. اسکنرِ جدید نرم‌افزاد کَد (Computer aided design) یا اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری ندارد. این مدل صرفاً برای اسکن استفاده می‌شود و خروجیِ آن را بعداً می‌توان به نرم‌افزار دیزاین کَدِ سه‌بعدی مثل اِگزوکَد وارد کرد.

اسکنرهای داخل دهانی ارزان‌قیمتِ فراوانی در سال‌های اخیر به بازار سرازیر شده‌اند که بسیاری از آن‌ها از چین می‌آیند. بالغ بر شش اسکنر متفاوت داخل دهانی در این کشور ساخته می‌شود که معروف‌ترین برندهای آن عبارتند از: ران‌یِس، فاسِن (Fussen)، پاندا، شاینینگ تری‌دی (Shining 3D)، اَلایداِستار (Allied star) و لونکا (Launca).

پس اسكنر داخل دهاني يوجوي چگونه با بقیهٔ اسکنرها برای سلطه بر بازار اسکنرهای ارزان‌قیمت رقابت می‌کند؟

در ادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

تکذیبیه – تعارض منافع: این گزارشی بی‌طرفانه دربارهٔ اسکنر داخلِ دهانی است. گروهِ آی‌دی‌دی تعهدی تزلزل‌ناپذیر دارد در فراهم آوردن اطلاعات بی‌تعصب و مطمئن برای شما. شرکت دارویی نینگ‌بو ران‌یِس نه نقشی در نوشتن این گزارش داشته و نه نتیجه‌گیری‌های ما را که مبتنی بر تحلیل جامع و استفادهٔ بالینی از این محصولات است محدود کرده است.

امیدواریم این گزارش برای شما سودمند باشد.

سرعت اسکن داخل دهاني يوجوي (رانيس) مدل تری‌دی‌اس نسل سوم

این مدل شگفت‌انگیز است. نه فقط به دلیل سریع بودنش، چون در سال 2023  از هر محصولی انتظار سرعت داریم، بلکه چون سرعت اسکن آن نسبت به نسل پیشینِ اسکنرهای تری‌دی‌اس بهبودی چشمگیر یافته است. سرعت این اسکنر قابل‌مقایسه با هیچ اسکنری نیست.

ما به‌وضوح به «سقف» سرعت اسکن رسیده‌ایم چون حالا این محصول و تقریباً همهٔ اسکنرهای جدید سرعت‌های خارق‌العاده‌ای دارند. فن‌آوری از این لحاظ به‌خوبی خود را تثبیت کرده است.

تهیهٔ اسکن‌های قوسِ کاملِ دندان با استفاده از این مدل اسکنر بسیار آسان و سریع است. من می‌توانم اسکن قوس کامل دندان‌ها را در سی تا سی‌وپنج ثانیه با این اسکنر تهیه کنم. پیش‌تر هم گفته‌ام که این روزها سرعت اسکن کمتر به خود اسکنر و بیشتر به کاربر آن بستگی دارد.

به هر ترتیب، شگفت‌انگیز است که می‌بینیم این شرکت چقدر محصولاتش را ارتقا بخشیده است. کاملاً سزاوار است در این زمینه پنج ستاره به او بدهیم.

هر کسی که با روش کار اسکن داخل دهانی آشنا باشد خواهد توانست از این محصول استفاده کند چون طرز کار این اسکنر درست مثل بقیهٔ اسکنرهای موجود در بازار است.

نرم‌افزار این اسکنر ساده‌تر است اما ظاهرِ امروزی‌تری دارد و از بیشتر نرم‌افزارهای مربوط به اسکنرهای چینی بهتر است. وقتی به نرم‌افزارِ دستگاه نگاه می‌کنید، می‌توانید حدس بزنید که این شرکت مدت‌ها در بازار اسکنرهای دهانی کار کرده است.

هوش مصنوعیِ به کار رفته در نرم‌افزار دستگاه واقعاً شگفت‌آور است. هوش مصنوعی نه تنها بافت‌های نرم را که به صورت خودکار اسکن شده حذف می‌کند بلکه زبان و گونه‌های بیمار را ابداً اسکن نمی‌کند و این کار را بهتر از غالب نرم‌افزارهای اسکنی که تا به حال دیده‌ایم انجام می‌دهد. همهٔ این‌ها به لطف چیزی است که شرکت آن را «اسکن هوش مصنوعی» می‌نامد. متوجه تأثیر هوش مصنوعی نخواهید شد مگر اینکه دکمهٔ خاموش را فشار دهید و اسکن را بدون آن انجام دهید.

این اسکنر در پیدا کردنِ موقعیت خود پس از توقف کار و شروع دوباره بسیار سریع است: اسکن‌های تکه‌تکه‌ به‌سرعت به هم دوخته می‌شوند و آثار تصنعیِ اسکن کاملاً حذف می‌شوند.

وقتی با استفاده از نرم‌افزارِ ران‌یِس مدل تری‌دی‌اس نسل سوم اسکن می‌کنید، تصویر ساخت‌شده بافتی کارتونی دارد. اسکن‌های اصلاح‌نشدهٔ این مدل به سیاق مدل‌های قبل فاقد جزئیات هستند. این تصاویر اندکی «خَش‌دار» به نظر می‌رسند و داده‌های اسکن در گوشه‌های تیزِ تصویر «پوسته‌پوسته» ظاهر می‌شوند. این ویژگی‌ها پیشرفت‌های عظیمی محسوب می‌شوند چون نسل اول اسکنرهای ران‌یِس از این نظر کاملاً بد بودند.

پس از فازِ اصلاحِ روندِ کار (که به آن «بازبینی» می‌گویند)، اسکن ادامه می‌یابد. تصاویر بعد از این مرحله بسیار واقعی به نظر می‌رسند (تصاویر پایین را نگاه کنید). کلیت بافت تصویر خوشایند است اما هنوز بعضی جزئیات را ندارد. این هم برای شرکت تولیدکننده پیشرفت عظیمی به حساب می‌آید.

بین مراحل گوناگون اسکن، صفحهٔ بارگذاری (loading screen) ظاهر نمی‌شود که این روندِ کار  را سریع‌تر می‌کند. در عوض، پس از اینکه همهٔ اسکن‌ها کامل شدند پردازش یکجا انجام می‌شود. زمان پردازش، بسته به اندازهٔ اسکن، حدود یک تا سه دقیقه است.

در مجموع، تجربهٔ اسکن با این مدل عالی است.

اندازه و ارگونومی اسکنر رانیس (یوجوی) مدل trioss 11 مدل تری‌دی‌اس نسل سوم

این مدل اسکنر یکی از جمع‌وجورترین اسکنرهای موجود در بازار است. سرِ اسکنر کوچک است اما کوچک‌ترینِ موجود در بازار نیست. شکلِ جالبی هم دارد: تخت و پهن. شکل کلی اسکنرها از اولین نسل محصول تا کنون تغییر چشمگیری نکرده است. شاید شکل این مدل خوش‌دست‌ترین اسکنر نباشد اما معایب جدی هم ندارد.

در مدل جدید در مقایسه با مدلِ تری‌دی‌اس (اولین نسل محصول)، سرِ جدیدی دیزاین شده است که لنزها در انتهای آن کار گذاشته شده‌اند تا بهتر محافظت شوند.

اسکنر با دو کلگیِ جداگانه برای اسکن عرضه می‌شود: یک کلگی با اندازهٔ معمولی برای بزرگسالان و یک کلگیِ کوچک برای کودکان.

کلگیِ اسکنرهای جدید اندکی پهن‌تر و کوچک‌تر از پیش هستند و زاویهٔ بازتابی (mirror angle) کوچک‌تری دارند که برای اسکن کردن بهتر است، به‌ویژه برای اسکن دندان‌های عقبی.

مدل جدید یوجوی با 210 گرم وزن بسیار سبک است. وزنِ آن از بیشتر اسکنرهای موجود در بازار کمتر است. مرجعِ من، وزنِ اسکنرهای دیگر در همین دامنهٔ قیمت است: اسکنر داخل دهانیِ هِرون (150 گرم)، مِدیت آی700 (245 گرم)، مِدیت آی500 (280 گرم)، و شاینینگ 3D Aoralscan 3 (240 گرم). اسکنرهای گران‌تر موجود در بازار از مدلِ جدید ران‌یس سنگین‌ترند مثل تریوس 4 (240 گرم)، سِرِک (CEREC) پرایم‌اسکن (457 – 525 گرم) یا آی‌تِرو المنت 5D (حدود 500 گرم).

ران‌یس مدل 3DS طراحی بسیار ساده‌ای دارد و کاملاً ابتدایی به نظر می‌رسد. این اسکنر فقط یک دکمه در بالایش دارد که برای آغاز و پایان کار، هنگام گرفتن اسکن داخل دهانی استفاده می‌شود. این اسکنر بی‌سیم نیست. تنها یک سیم به همراه یواس‌بی تایپ سی به اسکنر وصل می‌شود. انتهای سیم به انتهای اسکنر پیچ شده است اما می‌توان آن را باز کرد که انتخابی عالی در دیزاین این محصول است. جداشدنی‌بودنِ سیم باعث می‌شود در صورت خرابی به‌راحتی بتوان آن را تعویض کرد، در عین حال مانع می‌شود که طی اسکن تصادفاً جدا شود. کیفیت کلّی ساخت برای یک اسکنر داخل دهانی چینی از حدّ متوسط بالاتر است.

متأسفانه این اسکنر مستقیماً به کامپیوتر وصل نمی‌شود، بلکه سیمِ آن به هابِ کوچکی می‌رسد دارای رابط برق جریان متناوب و یک یواس‌بی تایپ سی که به کامپیوتر وصل می‌شود. این ویژگی بسیار بهتر است از ایستگاه‌های قدیمی (و اجق‌وجقِ) داکینگ (docking station) که در ران‌یس مدل تری‌دی‌اس (نسل اول) استفاده می‌شد.

ویژگی بعدیِ مدل جدید ران‌یس لامپِ ‌ال‌ای‌دی پیرامون دکمهٔ اسکن است. این لامپ با نور آبی یا سبز به استفاده‌کننده نشان می‌دهد که آیا اسکن قطع است یا وصل، یا آیا فرایند اسکن فعالانه در جریان است یا نه.  این دکمه را می‌توان در خلال اسکن کردن فشار داد و نگه داشت تا در جریان کار نیز عمل کند. این اسکنر کنترل از راه دور ندارد.

چیزی که در مورد این اسکنر عجیب است نیازش به قفل سخت‌افزاری یواس‌بی است که همیشه باید به آن متصل باشد. قفل سخت‌افزاری به جای جوازِ آنلاین برای نرم‌افزار استفاده می‌شود (به تصویر زیر، یو‌اس‌بیِ آبی نگاه کنید). مشکلی نیست اما سعی کنید هرگز آن را گم نکنید چون نرم‌افزار بالا نخواهد آمد مگر این یواس‌بی را وارد کنید.

و در آخر اینکه، اسکنر نسل سوم يوجوي (ران‌یس) تری‌دی‌اس نیاز به واسنجی (calibration) ندارد. در بازار مرسوم شده است که اسکنرهایی مثل تریوس 5 (TRIOS 5) هم نیاز به واسنجی نداشته باشند.

گرم‌کنندهٔ آینه در ران‌یس مدل تری‌دی‌اس نسل سوم

پشتِ آینهٔ سرِ اسکنر یک مقاومت گرمایی کار گذاشته شده است. این مقاومت آینهٔ اسکنر را گرم می‌کند و مانع از بخار گرفتن آن می‌شود.

در نسل پیشین این اسکنرها، گرم‌کننده در ایستگاه داکینگ قرار داشت (مثل مدل CEREC Omnicam). ما از شرکت تولیدکنندهٔ این اسکنرها سپاسگزاریم که آن روش طراحی را کنار گذاشت.

تقریباً همهٔ اسکنرهای موجود در بازار از اَشکال گوناگون بادزَن یا گرم‌کننده استفاده می‌کنند که سبب می‌شود اسکن دهانی آسان‌تر و بدون بخار کردنِ سرِ اسکنر انجام شود. این هم نسبت به قبل پیشرفت بزرگی است.

اسکنِ قوس کامل دهانی با ران‌یِس مدل تری‌دی‌اس نسل سوم

این مدل به‌خوبی از پس اسکن‌های قوسِ کامل برمی‌آید، درست مثل اغلب اسکنرهایی که اکنون در بازار موجودند. عملکرد این اسکنر به‌تنهایی با عملکرد بیشترِ اسکنرهای بسیار گران‌قیمت بازار رقابت می‌کند.

این مدل سرعت اسکن چشمگیر و هوش مصنوعیِ عالی دارد، عملیات متوقف‌شده را به‌سرعت از سر می‌گیرد و بادزَنی در آن کار گذاشته شده که مانع بخار کردن آینه می‌شود و سبب می‌شود اسکن مدت‌های طولانی‌تری بدون وقفه ادامه یابد.

آیین‌نامهٔ استفاده از این اسکنر مانند همهٔ اسکنرهای دیگر است. من به‌راحتی می‌توانم اسکن‌های قوس کامل را در مدتی بین 30 تا 35 ثانیه بگیرم. شخصاً این اسکنر را در اسکن‌های قوس کامل، یک‌چهارم قوس، دندان‌های دارای روکش فلزی، نواحی بدون دندان و دندان‌های ترمیم‌‌شده و غیره امتحان کرده‌ام. در همهٔ موارد عملکرد خوبی داشته است.

در مورد دقت عملکرد این مدل هیچ تحقیقی انجام نشده است. در مورد اغلب اسکنرهای جدید هم وضع به همین منوال است. سرعت پیشرفت فن‌آوری در اینجا بسیار بیشتر از سرعت پژوهش در این‌باره است. شرکت تولیدکننده اذعان می‌کند که این اسکنر می‌تواند در اسکن‌های قوس کامل به دقت بیست میکرون دست یابد. وقتی اسکن‌های به دست آمده از ران‌یس مدل تری‌دی‌اس نسل سوم را با اسکن‌های سایر اسکنرهای داخل دهانی مقایسه می‌کنیم تفاوت قابل‌توجهی نمی‌بینیم.

آیا یوجوی (ران‌یس) مدل تری‌دی‌اس نسل سوم نیاز به واسنجی دارد؟

شرکت تجهیزات پزشکی ران‌یس ادعا می‌کند که این مدل نیاز به واسنجی ندارد مگر اینکه از بیرون به دستگاه ضربه وارد شود (مثلاً به زمین بیفتد). به علاوه، این دستگاه بدون ابزار واسنجیِ رنگ عرضه می‌شود.

حُسن عدم‌نیاز دستگاه به ابزار واسنجیِ رنگ این است که نیازی نیست کاربر اسکنر را قبل از هر بار استفاده واسنجی کند و این صرفه‌جویی در زمان است. عیبش این است که کاربر نخواهد فهمید که آیا دقت اسکنر بهینه است یا آیا درست کار می‌کند یا نه.

نرم‌افزار ران‌یس تری‌دی‌اس

نرم‌افزاری که این مدل را به کار می‌اندازد ران‌یس تری‌دی‌اس پلاس نام دارد (Runyes 3DS Plus). می‌توانید آن را با استفاده از یو‌اس‌بیِ داخل بسته‌بندی محصول دانلود کنید (نه یو‌اس‌بی آبیِ مجوز نرم‌افزار).

این نرم‌افزار ساده و استفاده از آن آسان است؛ آسان‌تر از بیشتر نرم‌افزارهای مربوط به اسکنرهای چینی که غالباً فاقد کیفیت‌های پایه‌ای مثل امکان مدیریت مشخصات بیماران و چیزهایی از این دست هستند. این نرم‌افزار حتی مدل‌ساز هم دارد! انصافاً برای یک اسکنر ارزان‌قیمت نرم‌افزار شگفت‌انگیزی است.

این نرم‌افزار روند کار را تا جای ممکن کارآمد می‌کند و از این نظر مثل همهٔ اسکنرهای موجود در بازار است: نرم‌افزار را باز می‌کنید؛ وارد بخش جزئیات مشخصات بیماران می‌شوید؛ یک پرسشنامهٔ آزمایشگاهی را پُر و اسکن را آغاز می‌کنید. همهٔ عملکردهای معمول اسکنرها مثل تجزیه و تحلیل فضای بسته یا محدودشدهٔ دهان، اصلاح اسکن‌ها و حذف اطلاعات اضافی همگی در این نرم‌افزار نیز موجودند.

اگرچه این دستگاه اپلیکیشن ندارد اما شرکت تولیدکننده‌اش ابتکاری در روند اسکن داشته است. هنگامی که اسکن تازه‌ای را شروع می‌کنید از شما درخواست می‌شود میان چهار روند کاری انتخاب کنید: گزارش سلامت (اسکنِ معاینه)؛ ترمیم، ایمپلنت یا ارتودنسی. این ویژگی برای یک محصول مقرون‌به‌صرفه بسیار کارساز است و شاهدی است بر اینکه شرکت تولیدکنندهٔ این اسکنر تلاش می‌کند ابتکاری در زمینهٔ فضای نرم‌افزاری محصولش داشته باشد.

یوجوی (ران‌یس) مدل تری‌دی‌اس نسل سوم و سهولت استفاده

این مدل اسکنر مثل بسیاری از اسکنرهای موجود در بازار، روند کار را تا جای ممکن آسان می‌کند. روند کار با این اسکنر مبتنی بر پیشرفت گام به گام است؛ مشابه همهٔ سیستم‌های موجود در بازارِ این روزها.

روند معمولِ کار این‌چنین است:

  • پر کردن پرسشنامهٔ مربوط به جزئیات مشخصات بیمار
  • اسکن کردن دندان[های] مورد درمان
  • اسکن کردن دندان[های] مقابل دندان مورد درمان
  • اسکن کردن فکِ بستهٔ بیمار

استفاده از نرم‌افزار ساده است و فرایند اسکن به‌سرعت پیش می‌رود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، با انتخاب گزینه‌های «روند کار» می‌توانید کار را آسان‌تر نیز پیش ببرید.

خود نرم‌افزار به‌خوبی کار می‌کند، ظاهر و گزینه‌هایی عالی برای اشتراک‌گذاری موارد درمانی دارد. اما چیزهایی هم از قلم افتاده است، مثلاً گزینه‌های مربوط به مصالحِ کار در برگهٔ پرسشنامه محدودند به پُلی (متیل متاکریلات)، فلزات پایه، کامپوزیت یا زیرکونیم. پس لیتیوم دی‌سیلیکات کجاست؟

عملکرد نرم‌افزار مجموعاً خیلی خوب است. همان‌طور که گفتم حتی مدل‌ساز هم دارد. طرز استفاده از این مدل‌ساز از همهٔ مدل‌سازهای بازار آسان‌تر است. کافی است مدل را در راستای یک محور x-y تنظیم و روی Add Base کلیک کنید. اینجا را باش! حالا می‌توانید از مدل‌هایتان در حالی خروجی بگیرید که روی پایه قرار دارند. استفاده از این نرم‌افزار آسان است و دیدنش در چنین محصول ارزان‌قیمتی حیرت‌آور و عالی است.

اما این نرم‌افزار پروتز طراحی نمی‌کند چون CAD نیست؛ اسکن می‌کند و خروجی می‌دهد. برای آن‌هایی که می‌خواهند کل روند کار را درون فضای درمانی خود انجام دهند لازم است که اسکنر را با نرم‌افزار سه‌بعدی‌سازِ CAD (مثلاً با اگزوکَد) ترکیب کنند.

اسکنر ران‌یس (یوجوی) مدل تری‌دی‌اس نسل سوم باز است یا بسته؟

این مدل کاملاً باز است. نرم‌افزار این اسکنر به‌راحتی خروجی‌هایی در انواع متنوع فرمت‌ها فراهم می‌کند. فرمت‌های محبوبی مثل STL و حتی PLY و OBJ که عرضهٔ هم‌زمانشان به‌ندرت اتفاق می‌افتد و این بسیار جالب‌توجه است. این اسکنر خروجی‌هایی نیز برای فرمت‌های مربوط به exocad، 3Shape، BlueSkyPlan، Asiga، Trident و Dental Wings دارد.

فایل‌های خروجی در همان کامپیوتر و در پوشهٔ مربوط به بیماران در سیستم عامل ویندوز ذخیره می‌شوند و می‌توان آن‌ها را از طریق ابرِ ران‌یس (Runyes Cloud)به اشتراک گذاشت.

در ابتدا از فرمت STL استفاده خواهید کرد چون در آزمایشگاه‌ها و نرم‌افزارها به طور گسترده‌ای مقبول واقع شده‌اند، اما PLY نیز در اسکن‌های رنگی روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود.

یک تفاوت اساسی این است که فایل STL رنگی نیست. شما با اسکنر اسکن رنگی می‌گیرید اما وقتی با فرمت STL خروجی می‌گیرید و آن را در نرم‌افزار طراحی باز می‌کنید بر روی مدلی سیاه‌وسفید کار می‌کنید. فایل‌های با فرمت PLY جزئیات رنگی دارند و بودنِ آن به عنوان یکی از گزینه‌های مربوط به فایل‌های خروجی خارق‌العاده است.

استفاده‌کنندگان از اینویزِلاین (invisalign): آن‌هایی که برای بیمارانشان درمان با اینویزلاین تجویز می‌کنند باید بدانند که شرکت اِلاین (Align) اسکن‌های ران‌یس تری‌دی‌اس را برای درمان به روش اینویزِلاین قبول نمی‌کند. ناچارید به گزینه‌های دیگری فکر کنید. این ربطی به خودِ اسکنر ندارد.

برای مطالعه بیشتر: انواع روش‌های تصویربرداری از دندان

قیمتِ اسکنر داخل دهانی یوجوس (ران‌یس) مدل تری‌دی‌اس نسل سوم چقدر است؟

این مدل یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین اسکنرهای موجود در بازار است. قیمت پیشنهادی تولیدکننده برای خرده‌فروشی آن 9.500 دلار آمریکا است. قیمت پایینِ آن سبب می‌شود کارایی‌اش چشمگیرتر باشد. ویژگی‌های مربوط به نرم‌افزارش را نمی‌توان در اسکنرهای بسیار گران‌تر دید، از جمله مدل‌سازِ آن را.

یکی از هزینه‌های جاری (ongoing cost) که باید در نظر بگیرید مربوط به کلگی‌های اسکنر است. این مدل کلگی‌ها جداشدنی و قابل‌استریل‌اند و به‌خوبی مانع از انتقال عفونت می‌شوند. این ویژگی در سرتاسر بازار اسکنرهای داخل دهانی به یک ضابطه تبدیل شده است.

کلگی‌های قابل‌استریل دارای محدودیتِ 100 بار اتوکلاو [دستگاه استریل] در 134 درجهٔ سلسیوس‌اند، پس از آن باید تعویض شوند. قیمت هر کلگی 20 دلار آمریکا است (که می‌شود 0.2 دلار برای هر اسکن).

نکتهٔ آخر اینکه مطمئن باشید کامپیوتر/لپ‌تاپی که تهیه کرده‌اید ویژگی‌های مناسب برای به کار انداختن اسکنر را دارد.

حق اشتراک/شهریهٔ سالانهٔ ران‌یسِ مدل تری‌دی‌اس نسل سوم

این اسکنر نیاز به پرداخت حق اشتراک یا شهریهٔ سالانه ندارد. حذف این‌گونه مخارج از بازار اسکنرهای دهانی هر روز معمول‌تر از پیش می‌شود. اسکنرهای چینی با قیمتِ کم و عضویت رایگان راه نفوذ در بازار را پیش گرفته‌اند.

ذخیره‌سازی ابری (cloud storage) هم در کار نیست، پس هزینهٔ آن هم حذف می‌شود.

خلاصهٔ گزارش

محاسن

+ بسیار سریع

+ مقرون‌به‌صرفه‌ترین اسکنر موجود در بازار

+ سبک و خوش‌دست

+ دارای نرم‌افزار خوب

معایب

– اسکن‌های نهایی بالاترین وضوح تصویر را ندارند.

– فاقد بعضی اپلیکیشن‌ها مثل شبیه‌سازِ ارتودنسی است.

مخلص کلام اینکه این گزارشی موشکافانه دربارهٔ اسکنر داخل دهانی مدل تری‌دی‌اس نسل سوم است. در این گزارش بر جنبه‌های بالینی این دستگاه تمرکز کرده‌ایم نه بر مشخصات فنّی‌اش.

این اسکنر توجه ما را جلب کرد چون از مدل پیشین کاملاً کارامدتر است. به‌راحتی نمی‌توانستیم استفاده از آن اسکنر را توصیه کنیم اما این نسل تازه بدون‌شک یکی از بهترین اسکنرهای ارزان‌قیمت بازار است.

جَنگِ قیمت در بازار اسکنرهای داخل دهانی شدیداً برقرار است و اگر بخواهیم یکی از برنده‌های این جنگ را مثال بزنیم، همین اسکنر است با نرم‌افزار مناسب، مدل‌ساز، سرعت بالای اسکن، هوش مصنوعی عالی؛ همه‌اش زیرِ ده هزار دلار.

این اسکنر تقریباً در همهٔ موقعیت‌های بالینی به‌خوبی عمل کرده است: چه در اسکن‌های یک‌چهارم دهان یا ترمیم کلی، ایمپلنت یا روکش فلزی. عالی اسکن می‌کند.

معایبی هم وجود دارند. این اسکنر به عنوان ابزار جایگزین برای تصویربرداری از بسیاری جنبه‌ها درست عمل می‌کند اما به نظر می‌رسد بعضی اسکن‌ها ــ حتی پس از پردازش‌های بعدی ــ فاقد برخی جزئیات هستند. این عیب هنگام بزرگ‌نمایی تصویر عیان‌تر هم می‌شود. اما تا به حال دیده نشده که این عیب بر دقت اسکن اثر بگذارد.

جنبهٔ دیگری که ما را تحت تأثیر قرار داد نرم‌افزار اسکنر بود. اگرچه نرم‌افزار کمی ابتدایی به نظر می‌رسد، به‌خوبی کار می‌کند و حتی در خودش مدل‌ساز دارد! هم‌چنین، شرکت تولیدکنندهٔ این اسکنر با گنجاندن ویژگی‌های مربوط به گزارش سلامت در دستگاه تلاش کرده است از رقابت عقب نمانَد. اگرچه اسکنر ارزانی است، بسیار خوب عمل می‌کند. فقط ای کاش مستقیم به یواس‌بی کامپیوتر وصل می‌شد و نیازی به هاب و اتصال به پریز برق نداشت.

باز هم می‌گویم که ما تحت‌تأثیر عملکرد خوب این اسکنر نسبت به قیمت آن قرار گرفتیم. خوشبختانه بازار اسکنر پیشرفت کرده است و اسکنرهای چینی به نظر می‌رسد به‌خوبی و به‌درستی خود را در این میدان جلو رانده‌اند.

اگر چیزی را از قلم انداختیم یا چنانچه پرسشی دارید لطفاً در پایین صفحه نظرتان را بگذارید.

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها