logo fardad tajhiz

اسکنر داخل دهانی دستگاهی است که متخصصان دندانپزشکی برای ایجاد قالب‌های دیجیتالی از دندان‌ها و ساختارهای دهان بیمار از آن استفاده می‌کنند. نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که مکمل اسکنرهای داخل دهانی برای پردازش و تجزیه و تحلیل قالب‌های دیجیتال‌اند. نرم‌افزار خاصی که یک متخصص دندانپزشکی برای استفاده انتخاب می‌کند به نیازهای فردی و نوع اسکنری بستگی دارد که از آن استفاده می‌کند. در این مقاله، به بررسی نرم‌افزارهای اسکنرهای دندانپزشکی و امکانات و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آنها پرداخته‌ایم.

ویژگی‌های نرم‌افزارهای اسکنرهای سه بعدی

نرم‌افزارهای اسکن سه بعدی دندان معمولاً همراه با اسکنرها ارائه می‌شوند و متناسب با همان دستگاه طراحی شده‌اند. نرم‌افزارهای اسکنرهای دندانپزشکی برندهای معتبر عموماً کاربرپسند هستند و کار با آنها نسبتاً آسان است. همچنین این نرم‌افزارها دائماً به‌روزرسانی می‌شوند تا با تکنولوژی‌های جدید سازگار باشند. مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزارهای اسکنر دندانپزشکی عبارتند از:

قابلیت ردیابی مجدد: این ویژگی به دندانپزشکان اجازه می‌دهد در صورت متوقف شدن اسکن به هر دلیلی، ادامه اسکن را از همان نقطه ادامه دهند. در واقع، با متوقف شدن اسکن نیازی نیست که این پروسه از اول تکرار شود و می‌توان اسکن را از همان جایی که متوقف شده بود ادامه داد.

امکان اسکن فلزی: اسکن دندان‌هایی با روکش‌های فلزی یا پُرکننده‌های آمالگام تنها با به کار گیری این قابلیت نرم‌افزاری برای دندانپزشکان امکان‌پذیر شده است. این عملکرد فوق‌العاده موجب بالا رفتن دقت و یکپارچه شدن فایل‌های خروجی می‌شود.

تصویربرداری رنگی: مدل‌های دیجیتال ساخته‌شده با اسکنرهای دندانپزشکی، رنگ دندان‌ها و لثه‌ها را بازسازی می‌کنند و قادر به نمایش آنها در تصویر نهایی هستند. اپراتورهای لابراتوارهای دندانسازی به این ترتیب دیگر مشکلی در تشخیص رنگ نواحی مختلف دهان و دندان در هنگام ساخت و رنگ‌آمیزی پروتزها ندارند. تشخیص پوسیدگی‌های دندان نیز به کمک همین ویژگی نرم‌افزاری برای دندانپزشکان امکان‌پذیر شده است.

سازگاری با هوش مصنوعی: مهم‌ترین ویژگی نرم‌افزارهای اسکن دندانپزشکی به کار گیری تکنولوژی هوش مصنوعی است. نرم‌افزار اسکنر سه بعدی دندانپزشکی از این طریق قادر خواهد بود نواحی اضافه مانند زبان، لب، گونه و حتی اجسام خارجی را همزمان با اسکن حذف کند و دیگر نیاز به انجام اصلاحات و اسکن مجدد از آن ناحیه نخواهد بود.

مهم‌ترین ویژگی نرم‌افزارهای اسکن دندانپزشکی به کار گیری تکنولوژی هوش مصنوعی است.
مهم‌ترین ویژگی نرم‌افزارهای اسکنرهای دندانپزشکی به کار گیری تکنولوژی هوش مصنوعی است.

کاربرپسند بودن: آسان بودن کار با نرم‌افزارهای اسکن سه بعدی جزو معیارهای مهم در انتخاب اسکنر دندانپزشکیهستند، به ویژه اگر اولین بار است که قصد دارید از این تکنولوژی جدید در مطب یا کلینیک خود استفاده کنید.

رایگان بودن و آپدیت منظم: بیشتر نرم‌افزارهای اسکن سه بعدی دندانپزشکی رایگان هستند و همراه با دستگاه به خریداران ارائه می‌شوند. تمام آپدیت‌های این نرم‌افزارها نیز عموماً به صورت آنلاین و کاملاً رایگان در اختیار دارندگان این دستگاه‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین پیش از خرید اسکنر دندانپزشکی حتماً به این موضوع توجه نمایید تا ناچار به تغییر نرم‌افزاری نشوید که در کار با آن متبحر شده‌اید.

تنوع فایل‌های خروجی: نرم‌افزارهای اسکن داخل دهانی معمولاً خروجی اسکن خود را در سه فرمت STL، PLY و OBJ ارائه می‌دهند که متداول‌ترین فرمت‌های این حوزه محسوب می‌شوند. برای اطمینان از این موضوع، توصیه می‌شود که کاتالوگ این محصولات را پیش از خرید آنها با دقت مطالعه نمایید.

امکان ذخیره‌سازی ابری: قابلیت ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری ابری داده‌ها جزو مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزاری اسکنرهای سه بعدی دندانپزشکی هستند. با استفاده از این فناوری، داده‌ها به صورت خودکار به سرورهای ابری ارسال می‌شوند و دندانپزشکان یا دندانسازها فقط کافی است لینک مربوط به تصویر را برای لابراتوار ارسال نمایند. در نتیجه، دیگر نیازی به درگیر شدن با فرایندهای پیچیده ارسال و دریافت فایل‌ها وجود ندارد و امنیت داده‌ها نیز در این شیوه تضمین شده‌اند.

انواع نرم‌افزارهای اسکنرهای دندانپزشکی

چند نمونه از نرم‌افزارهای اسکنر داخل دهانی عبارت‌اند از:

یوجوی (Youjoy): اسکنر دندانپزشکی یوجوی یکی از پیشرفته‌ترین و کاربرپسندترین نرم‌افزارهای این حوزه را دارد. این نرم‌افزار به طور مداوم به‌روزرسانی می‌شود تا با تکنولوژی‌های جدید همگام شود. به کار گیری هوش مصنوعی، قابلیت ثبت تمام‌رنگی تصاویر، توانایی اسکن فلزات و همخوانی با فرمت‌های رایج تصاویر سه بعدی مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزار اسکنر یوجوی هستند. این نرم‌افزار و تمام به‌روزرسانی‌های آن برای دارندگان اسکنرهای این برند کاملاً رایگان است.

اسکنر دندانپزشکی یوجوی یکی از پیشرفته‌ترین و کاربرپسندترین نرم‌افزارهای این حوزه را دارد.
اسکنر دندانپزشکی یوجوی یکی از پیشرفته‌ترین و کاربرپسندترین نرم‌افزارهای این حوزه را دارد.

تری‌شِیپ (3Shape): این نرم‌افزار با اسکنر داخل دهانی تری‌شیپ تریوس (3Shape TRIOS) سازگار است و ویژگی‌هایی مانند عینّیت بخشیدنِ آنی، اندازه‌گیری سایه و بیان مجازی را ارائه می‌دهد.

این نرم‌افزار با اسکنر داخل دهانی تری‌شیپ تریوس (3Shape TRIOS) سازگار است
این نرم‌افزار با اسکنر داخل دهانی تری‌شیپ تریوس (3Shape TRIOS) سازگار است

پلنمکا رومکسیس (Planmeca Romexis): این نرم‌افزار برای کار با اسکنرهای داخل دهانی Planmeca PlanScan و Planmeca Emerald طراحی شده است و ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدی، نقشه‌برداریِ رنگی و شناسایی خودکار دندان را ارائه می‌دهد.

این نرم‌افزار برای کار با اسکنرهای داخل دهانی Planmeca PlanScan و Planmeca Emerald طراحی شده است
این نرم‌افزار برای کار با اسکنرهای داخل دهانی Planmeca PlanScan و Planmeca Emerald طراحی شده است

کِیراِستریم (Carestream Dental CS Solutions): این نرم‌افزار برای کار با انواع اسکنرهای دندانپزشکی کِیراِستریم  از جمله Carestream Dental CS 3600 و CS 3700 طراحی شده است. این نرم‌افزار ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدیِ لحظه‌ای، تشخیص خودکار حاشیه و ادغام با سیستم‌های CAD/CAM را ارائه می‌دهد.

ین نرم‌افزار ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدیِ لحظه‌ای، تشخیص خودکار حاشیه و ادغام با سیستم‌های CAD/CAM را ارائه می‌دهد.
ین نرم‌افزار ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدیِ لحظه‌ای، تشخیص خودکار حاشیه و ادغام با سیستم‌های CAD/CAM را ارائه می‌دهد.

سِرِس (Dentsply Sirona CEREC): این نرم‌افزار برای کار با اسکنرهای داخل دهانی سِرِس Dentsply Sirona CEREC Primescan و CEREC Omnicam طراحی شده است. این برنامه، ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدیِ لحظه‌ای، تشخیص خودکار حاشیه و ادغام با سیستم‌های CAD/CAM را دارد.

این برنامه، ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدیِ لحظه‌ای دارد
این برنامه، ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدیِ لحظه‌ای دارد

شاینینگ (Shining): نرم‌افزار اسکنر سه بعدی دندانپزشکی شاینینگ ویژگی‌های متنوعی نظیر تصویربرداری رنگی و اسکن فلزی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. خروجی‌های متنوع از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار هستند.

خروجی‌های متنوع از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار هستند.
خروجی‌های متنوع از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار هستند.

آی‌تِرو المنتز (iTero Element): این نرم‌افزار برای کار با اسکنرهای داخل دهانی آی‌تِرو از جمله iTero Element و iTero Element 2 طراحی شده است. این برنامه، ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری سه بعدیِ لحظه‌ای، بیان مجازی و ادغام با سیستم‌های CAD/CAM را ارائه می‌دهد.

بیان مجازی و ادغام با سیستم‌های CAD/CAM را ارائه می‌دهد.
بیان مجازی و ادغام با سیستم‌های CAD/CAM را ارائه می‌دهد.

این‌ها تنها چند نمونه از نرم‌افزارهای اسکنر داخل دهانی موجود در بازار هستند. نرم‌افزارهای اسکنرهای دندانپزشکی نقش بسیار مهمی در دقیق انجام شدن اسکن داخل دهانی و کیفیت فایل خروجی دارند. به  کار گیری ابزارهای هوش مصنوعی در این نرم‌افزارها موجب پردازش بهتر تصاویر شده و میزان خطای احتمالی اسکن‌های دندانپزشکی را بسیار کاهش داده است.

سوالات متداول نرم‌افزارهای اسکنرهای دندانپزشکی

مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزارهای اسکنرهای دندانپزشکی چیست؟

قابلیت ردیابی مجدد، امکان اسکن فلزی، تصویربرداری رنگی، سازگاری با هوش مصنوعی، کاربرپسند بودن، رایگان بودن، آپدیت منظم و تنوع فایل‌های خروجی مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزاری اسکنرهای دندانپزشکی هستند.

نرم‌افزار اسکنر دندانپزشکی یوجوی چه قابلیت‌هایی دارد؟

اسکنر یوجوی یکی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای اسکن سه بعدی دندانپزشکی است. این نرم‌افزار دائماً آپدیت می‌شود و سازگاری کاملی با هوش مصنوعی دارد.

 

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها