logo fardad tajhiz

استفاده از اسکنر داخل دهانی جایگزین مناسبی برای شیوه سنتی قالبگیری از دندان است. دندانپزشکان با کمک این ابزار پیشرفته می‌توانند تصویری سه‌بعدی و بسیار دقیق از دهان و دندان بیماران خود تهیه نمایند. اسکنرهای داخل دهانی بسیار کم‌حجم هستند و می‌توانند بدون هیچ ابزار کمکی دیگری از دندان‌ها قالبگیری کنند. امروزه استفاده از این ابزار پیشرفته در کلینیک‌ها و لابراتوارهای دندانسازی بسیار گسترده شده است. در این مقاله، به مزیت‌های استفاده از اسکنر داخل دهانی برای قالبگیری از دندان می‌پردازیم.

استفاده از اسکنر داخل دهانی جایگزین مناسبی برای شیوه سنتی قالبگیری از دندان است.
استفاده از اسکنر داخل دهانی جایگزین مناسبی برای شیوه سنتی قالبگیری از دندان است.

مزیت‌های استفاده از اسکنر برای قالبگیری از دندان

استفاده از اسکنرهای سه‌بعدی برای قالب‌گیری از دهان و دندان مزایای بسیار زیادی برای دندانپزشکان و بیماران فراهم آورده است. مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از اسکنر داخل دهانی برای قالبگیری از دندان عبارت است از:

دقت بسیار بالا: اسکنرهای داخل دهانی قابلیت تصویربرداری سه‌بعدی و با کیفیت بالا از دهان و دندان را دارند. دقت بالای این تصاویر به دندانپزشکان و دندانسازان کمک می‌کند تا فرایند قالبگیری را به صورت بسیار دقیق انجام دهند.

صرفه‌جویی در زمان: قالب‌های سنتی دندان باید به صورت فیزیکی به لابراتوارهای دندانسازی ارسال می‌شدند. این فرایند ممکن بود چند ساعت یا چند روز به طول بینجامد و سبب تأخیر در درمان شود. اسکنر داخل دهانی تصویری دیجیتال و سه‌بعدی از دندان بیماران تهیه می‌کند که می‌تواند بلافاصله به لابراتوار فرستاده شود. گفتنی است که پروسه اسکن کامل دهان و دندان حدود ده دقیقه زمان می‌برد. بنابراین، اسکنرها می‌توانند سبب صرفه‌جویی در زمان دندانپزشکان و مراجعان شوند.

راحتی بیماران: در قالبگیری سنتی از دندان، یک قالب خمیری از دهان بیمار تهیه می‌شد که ناراحتی زیادی برای بیماران به وجود می‌آورد. استفاده از اسکنر داخل دهانی نیاز به قالبگیری گچی سنتی را از بین برده است و آسایش بسیار زیادی برای بیماران فراهم آورده است. اضطراب بیماران در این روش بسیار کمتر است و رضایتمندی آنها بسیار بیشتر از گذشته است. همچنین هزینه‌های جانبی درمان در قالبگیری با استفاده از اسکنرها بسیار کمتر از قبل شده است.

دسترسی به اطلاعات ضروری درمانی بیماران: اسکنرهای داخل دهانی تصویری سه‌بعدی و دقیق از دهان و دندان بیماران ایجاد می‌کنند و در این فرایند، مشکلات دندانی و دهانی آنها نیز برای دندانپزشکان روشن می‌شود. این جزئیات به دندانپزشکان کمک می‌کند تا تصمیمات صحیحی برای مراحل بعدی کار بگیرند.

 

مطالعه بیشتر: ساخت بایت پلیت با اسکنر داخل دهانی

 

 

دقت اسکنرهای داخل دهانی برای قالبگیری از دندان

تصاویر اسکنرهای داخل دهانی بسیار دقیق هستند و اغلب از دقت قالب‌گیری‌های سنتی فراتر می‌روند. فناوری اپتیکی پیشرفته به کار رفته در اسکنرهای سه‌بعدی دندانپزشکی تصاویر بسیار دقیقی از حفره‌های دهان می‌گیرد و تصویر کاملی از ساختار دندانی بیمار را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد. دقت بالای تصاویر، امکان تشخیص دقیق‌تر را نیز فراهم می‌کنند.

اسکنرهای داخل دهانی تصویری سه‌بعدی و دقیق از دهان و دندان بیماران ایجاد می‌کنند
اسکنرهای داخل دهانی تصویری سه‌بعدی و دقیق از دهان و دندان بیماران ایجاد می‌کنند

همچنین تصاویری که اسکنرهای داخل دهانی ارائه می‌دهند سازگاری کاملی با نرم‌افزارهای رایج در لابراتوارهای دندانسازی دارد. این تصویرها سازگاری کاملی با سیستم‌های CAD/CAM دارند و به صورت یکپارچه با این نرم‌افزارها ادغام می‌شوند. در نتیجه، امکان ویرایش دیجیتال و ایجاد تغییر را نیز دارند.

جایگزینی تصاویر سه‌بعدی با قالب‌های گچی دندانسازی

اسکنرهای داخل دهانی یکی از نوآوری‌های صنعت دندانپزشکی هستند که با ایجاد تصاویر سه‌بعدی به دندانپزشکان امکان می‌دهند قالب‌گیری دقیقی از دهان و دندان مراجعان خود انجام دهند. این فناوری پیشرفته تجربه بیماران را نیز از فرایند قالب‌گیری دندان متحول کرده و آسایش و راحتی بسیار زیادی برای آنها به وجود آورده است. در این شیوه، بیماران دیگر با مشکلات قالبگیری سنتی مواجه نیستند و اطلاعات دهان و دندان آنها بر اساس اندازه‌های دقیق برای درمان جمع‌آوری می‌شوند.

اسکنرهای داخل دهانی یکی از نوآوری‌های صنعت دندانپزشکی هستند
اسکنرهای داخل دهانی یکی از نوآوری‌های صنعت دندانپزشکی هستند

علاوه بر ثبت بسیار دقیق تمام جزئیات، برای نگهداری این اطلاعات نیز فضای بسیار کمی نیاز است. گفتنی است که در مقایسه با روش‌های سنتی، اندازه‌های به دست آمده از طریق اسکن دهان و دندان بسیار قابل اعتمادتر هستند. روش دیجیتال قالبگیری دندان از همه جهت بر روش سنتی مبتنی بر قالب‌های گچی برتری دارد. بنابراین، جایگزینی اسکنرهای داخل دهانی با شیوه سنتی قالبگیری از دندان در آینده امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

سوالات متداول استفاده از اسکنر داخل دهانی برای قالبگیری از دندان

آیا اسکنرهای داخل دهانی جایگزین قالبگیری سنتی از دندان هستند؟

بله. استفاده از اسکنرهای داخل دهانی بسیار ساده‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر از شیوه‌های سنتی قالبگیری از دندان است.

آیا تصاویر اسکن‌شده دندان به اندازه قالب‌های سنتی دقیق هستند؟

بله. تصاویر اسکنرهای داخل دهانی بسیار دقیق هستند و دقت آنها بیشتر از قالب‌های گچی سنتی است. فناوری پیشرفته به کار رفته در اسکنرهای سه‌بعدی تصویر کاملی از دهان و دندان بیمار را در اختیار دندانپزشک و دندانساز قرار می‌دهد.

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها