logo fardad tajhiz

بایت پلیت (Bite Plate) یک وسیله متداول ارتودنسی است. بایت پلیت معمولاً از یک قطعه پلاستیکی قالب گرفته شده تشکیل می‌شود که در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و سیم‌های فلزی یا شاخک‌های فلزی نگهدارنده آن نیز در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند. از این وسیله هم برای نگهداشتن دندان‌ها در جای خود و هم برای ایجاد اصلاحاتی مختصر در برخی دندان‌ها استفاده می‌شود. درمان افرادی که اختلالات فکی دارند یا دچار دیپ بایت هستند نیز از این طریق امکان‌پذیر شده است. امروزه ساخت بایت پلیت با اسکنر داخل دهانی جایگزین شیوه‌های سنتی شده است. بایت پلیت‌هایی که با این شیوه ساخته می‌شوند بسیار ظریف هستند و استفاده از آنها بسیار آسان است. در این مقاله، به انواع بایت پلیت و کاربرد اسکنر داخل دهانی در ساخت آنها می‌پردازیم.

بایت پلیت ارتودنسی

بایت پلیت وسیله‌ای بسیار کاربردی در ارتودنسی است و از قطعات پلاستیکی و گیره‌های فلزی تشکیل شده است. بایت پلیت داخل دندان‌های جلوی فک بالا قرار می‌گیرد. این وسیله پیش از استفاده از بریس ارتودنسی یا طی دوره استفاده از آن کاربرد دارد. استفاده از بایت پلیت برای پیشگیری از آسیب دیدن بریس‌های فک پایین ضروری است. بایت پلیت‌ها همچنین برای کمک به کاهش همپوشانی عمودی شدید دندان‌های جلو (دیپ بایت یا اصطلاحاً دندان‌های خرگوشی) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بایت پلیت وسیله‌ای بسیار کاربردی در ارتودنسی است و از قطعات پلاستیکی و گیره‌های فلزی تشکیل شده است.
بایت پلیت وسیله‌ای بسیار کاربردی در ارتودنسی است و از قطعات پلاستیکی و گیره‌های فلزی تشکیل شده است.

دیپ بایت به حالتی گفته می‌شود که دندان‌های جلوی فک بالا خیلی روی دندان‌های جلوی فک پایین قرار می‌گیرند. این اختلال علاوه بر اینکه سبب ایجاد دیپ بایت است، باعث آسیب دیدن براکت‌های روی دندان‌های فک پایین در طول درمان ارتودنسی می‌شود. هدف از به کار گیری بایت پلیت در این شرایط، جدا کردن دندان‌های بالا و پایین از یکدیگر است که موجب کاهش دیپ بایت می‌شود.

 انواع بایت پلیت

بایت پلیت‌ها در دو نوع ثابت و متحرک ساخته می‌شوند. بایت پلیت ثابت به دندان‌های مولر فک بالا متصل می‌شود و معمولاً حدود شش ماه باید در جای خود قرار داشته باشد. گاهی از آنها به صورت مستقل استفاده می‌شود و گاهی نیز به طور همزمان با بریس ارتودنسی به کار گرفته می‌شوند. این وسیله دندان‌های جلو را در جای خود نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد دندان‌های عقب به رشد خود ادامه دهند. طی مدت زمانی که از این وسیله استفاده می‌شود، دندان‌های عقب تماسی با یکدیگر نخواهند داشت. به همین دلیل نیز غذا خوردن در این شرایط کمی دشوار می‌شود. نوع متحرک بایت پلیت طوری طراحی شده است که بتوان آن را از دهان خارج کرد و دوباره آن را در دهان قرار داد.

بایت پلیت‌ها در دو نوع ثابت و متحرک ساخته می‌شوند.
بایت پلیت‌ها در دو نوع ثابت و متحرک ساخته می‌شوند.

بایت پلیت برای مؤثر بودن باید به طور مداوم استفاده شود. این وسیله حتی هنگام غذا خوردن هم نباید از دهان خارج شود. در واقع تا پیش از پایان درمان و باز شدن دیپ بایت، تنها هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان امکان درآوردن آن وجود دارد. استفاده صحیح از بایت پلیت نقشی بسیار مهم در روند درمان دارد و توجه نکردن به دستورالعمل پزشک می‌تواند منجر به طولانی شدن یا حتی بی‌نتیجه ماندن درمان شود.

 

برای مطالعه بیشتر: بررسی اسکنر داخل دهانی یوجوی 

 

ساخت بایت پلیت با اسکنر داخل دهانی

اسکن کامل فکین با اسکنر داخل دهانی بهترین راه برای ساخت بایت پلیت است. سرعت بالا، کاهش دفعات مراجعه بیمار و راحتی پروسه اسکن باعث تقاضای بیشتر بیماران برای انجام این روش دیجیتال نسبت به روش‌های سنتی شده است. دندانپزشکان با استفاده از اسکنر داخل دهانی تصویری سه‌بعدی از دندان‌های فک پایین و بالای مراجعان تهیه می‌کنند و آن را از طریق اینترنت به لابراتوارهای مجهز ارسال می‌کنند. بایت پلیت‌هایی که با این روش ساخته می‌شوند از ظرافت بسیار زیادی برخوردارند و استفاده طولانی‌مدت از آنها بسیار راحت است.

اسکن کامل فکین با اسکنر داخل دهانی بهترین راه برای ساخت بایت پلیت است.
اسکن کامل فکین با اسکنر داخل دهانی بهترین راه برای ساخت بایت پلیت است.

ساخت بایت پلیت با اسکنر داخل دهانی روشی ایدئال در ارتودنسی محسوب می‌شود. ارتودنتیست‌ها با استفاده از تصویر سه‌بعدی به دست آمده از طریق اسکن کامل دهان و دندان، می‌توانند قالبی بسیار دقیق تهیه نمایند. همچنین به دلیل امکانات گسترده‌ای که استفاده از این ابزار پیشرفته برای ساخت بایت پلیت در دندانپزشکی به ارمغان آورده است، می‌توان رنگ و حتی طرح دلخواه بیماران را به صورت شخصی برای آنها طراحی کرد.

سوالات متداول ساخت بایت پلیت با اسکنر داخل دهانی

بایت پلیت چیست؟

بایت پلیت وسیله‌ای کاربردی در ارتودنسی دندان است و از قطعات پلاستیکی و گیره‌های فلزی تشکیل می‌شود. بایت پلیت معمولاً برای درمان دیپ بایت (جلوتر بودن عمودی دندان‌های بالا یا پایین) استفاده می‌شود.

ساخت بایت پلیت با اسکنر داخل دهانی به چه ترتیب است؟

اسکن کامل فک بالا و پایین با اسکنر داخل دهانی بهترین راه برای ساخت بایت پلیت است. دندانپزشکان با اسکنر داخل دهانی تصویری سه‌بعدی از دندان‌های فک بالا و پایین شما تهیه می‌کنند و آن را از طریق اینترنت به لابراتوارهای مجهز ارسال می‌کنند. بایت پلیت‌هایی که با این روش ساخته می‌شوند از ظرافت بسیار بالایی برخوردار هستند.

فهرست مطالب

افشین پیرپیران

دقت و تخصص مهم‌ترین نیازهای تولید محتوای مهندسی پزشکی و تجهیزات مربوط به آن است. در وبلاگ تخصصی فرداد تجهیز ما با دقت کامل و تعهد همه‌جانبه به توضیح و تشریح تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها